دیابت نوع 2 با افزایش خطر پارکینسون مرتبط است.

دیابت نوع 2 با افزایش خطر پارکینسون مرتبط است.
22 اردیبهشت

 

بیماری پارکینسون یک اختلال در سیستم عصبی است که بر حرکت تأثیر می‌گذارد و علائمی مانند لرزش، سفتی و حرکت آهسته ایجاد می‌کند که تمایل به بدتر شدن هرچه بیشتر بیمار دارد. این بیماری مانند دیابت نوع 2 ، به طور نامتناسبی روی بزرگسالان مسن تأثیر می‌گذارد، بنابراین منطقی است که بررسی کنید آیا داشتن یکی از این دو بیماری شما را در معرض خطر بیشتری برای دیگری قرار می‌دهد یا خیر؟ اما تاکنون، مطالعاتی که در مورد این موضوع انجام شده است، نتایج نامشخص یا متناقضی را به همراه داشته و تحقیقات زیادی در مورد ویژگی‌های بیولوژیکی انجام نشده است که می‌تواند توسط هر دو شرایط مشترک باشد - به طور بالقوه توضیح می‌دهد که چگونه، در صورت وجود، هر دو به هم متصل هستند.

دیابت نوع 2 و ارتباط آن با پارکینسون

در آخرین تجزیه و تحلیل، محققان، هم داده‌های مبتنی بر جمعیت در مورد دو شرایط و هم نشانگرهای ژنتیکی را که این دو شرایط می‌توانند به اشتراک بگذارند، بررسی کردند. برای مشاهده بخش تجزیه و تحلیل، آنها داده‌هایی را از مطالعات جمع کردند که خطر ابتلا به پارکینسون یا خطر پیشرفت بیماری را در افرادی که قبلاً به آن مبتلا بودند، در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بررسی می‌کند. بر اساس 9 مطالعه‌ای که خطر ابتلا به پارکینسون را بررسی می‌کند، محققان تخمین زده‌اند که افراد مبتلا به دیابت نوع 2، 21٪ بیشتر از افراد مشابه بدون دیابت دچار پارکینسون می‌شوند. بر اساس سه مطالعه که اطلاعاتی راجع به مدت شرکت‌کنندگان در دیابت ارائه داد، ارتباط بین مدت دیابت و پارکینسون تا حدودی تعجب‌آور بود - افراد مبتلا به دیابت نوع 2 برای کمتر از 10 سال، 46٪ بیشتر در معرض پارکینسون بودند، در حالی‌که کسانی که به مدت 10 سال یا بیشتر مبتلا به دیابت بودند، فقط 20٪ بیشتر احتمال ابتلا به پارکینسون دارند. هنگامی که افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی از تجزیه و تحلیل خارج شدند، ارتباط بین دیابت نوع 2 و پارکینسون باقی مانده‌است، در این گروه 29٪ خطر ابتلا به پارکینسون بیشتر است.
براساس سه مطالعه که به بررسی پیشرفت بیماری پارکینسون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 پرداخته شده‌است، محققان دریافتند که دیابت با سرعت بیشتری از پیشرفت علائم حرکتی (علائم مربوط به حرکت) و کاهش شناختی ارتباط دارد. به طور جداگانه، محققان بررسی کردند که چگونه تغییرات DNA شناخته شده برای تأثیر در دیابت نوع 2 با خطر ابتلا به پارکینسون ارتباط دارد. آنها دریافتند که بر اساس تجزیه و تحلیل 191 تغییر DNA مرتبط با دیابت نوع 2، مستعد ابتلا به دیابت نوع 2 نیز باعث می‌شود فرد حدود 8٪ به پارکینسون مبتلا شود. تفاوت بین این افزایش ژنهای مبتنی بر سطح ریسک به تنهایی و تأثیر بزرگتر موجود در داده های مشاهده‌ای، ممکن است عوامل خاصی از سبک زندگی را در افراد منعکس کند که در خطر پارکینسون نیز نقش دارند.
به طور کلی، محققان نوشتند، این نتایج "شواهد قانع کننده‌ای" ارائه می‌دهد که نشان‌دهنده این واقعیت است که ابتلا به دیابت نوع 2 خطر ابتلا به پارکینسون را افزایش می‌دهد و همچنین خطر ابتلا به پارکینسون را در افرادی که قبلاً به آن مبتلا بودند، نیز افزایش می‌دهد.
تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانیم که آیا برخی از عوامل رفتاری، مانند عوامل سبک زندگی یا کنترل قند خون، می‌تواند خطر ابتلا به پارکینسون را در افراد دیابتی افزایش یا کاهش دهد؟

نظر خود را بیان کنید

back to top