کرونا ویروس و دیابت

کرونا ویروس و دیابت
16 خرداد

همه آن چیزی که باید راجع به تاثیر ویروس کرونا بر روی افراد دیابتی بدانید

طبق بررسی و اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، کووید 19 برای سلامت عموم مردم یک تهدید محسوب می شود اما افراد مسن و دچار بیماری های مزمن پزشکی مانند دیابت، درصورت ابتلا به آن بیشتر در معرض خطر بیماری شدید و تجربه ی عوارض حاد آن قرار می گیرند.

با این حال احتمال ابتلا به کووید 19 در افراد دچار دیابت بیشتر از مردم عادی نیست و توصیه های بهداشتی جهت پیشگیری از کرونا ویروس در کلیه افراد یکسان می باشد.

مسئله ای که افراد مبتلا به دیابت با آن رو به رو هستند در وهله ی اول مسئله‌ی نتایج و عوارض شدیدتر است، نه احتمال بیشتر ابتلا به ویروس. آمار علائم شدید و مرگ و میر افراد مبتلا به دیابت در چین، جایی که تا به حال اولین بررسی های انجام شده در آن صورت گرفته است، نشان می دهد مبتلایان به این ویروس بیشتر از افرادی بوده اند که دیابت نداشتند و این نشان دهنده صحت این موضوع است که از لحاظ شانس ابتلا به این ویروس، همه افراد با هم برابرند.

 

تاثیر ویروس کرونا بر روی افراد دیابتی

افراد دچار دیابت در معرض خطر بروز علائم شدید و جدی در اثر کووید 19 هستند.

درمجموع، اگر دیابت به خوبی کنترل شده باشد، خطر اینکه فرد در اثر ابتلا به کووید 19 علائم حاد را تجربه کند، به‌ اندازه ی دیگر افراد عادی است. اما اگر دیابت کنترل نشود و شاهد نوسان قند خون باشیم، فرد در معرض مشکلات ناشی از دیابت قرار می گیرد که در وخامت اوضاع سلامت وی نقش دارد. بیماری قلبی و سایر بیماری ها نیز در کنار دیابت، احتمال شدت گرفتن علائم را در اثر ابتلا به کووید 19 بالا می برد زیرا توانایی بدن در مبارزه با عفونت کاهش یافته است.

همچنین با توجه به بالا بودن قند خون، بیماری های مسری در افراد مبتلا به دیابت باعث افزایش التهاب یا ورم داخلی نیز می شود.

به گفته ی فدراسیون بین المللی دیابت، معالجه ی بیماری مسری در افراد دچار دیابت، به علت نوسان گلوکز خون و عوارض احتمالی ناشی از دیابت، دشوارتر است، زیرا:


•    اولا، سیستم ایمنی در این افراد تحلیل می رود. به طوری که عمل مبارزه با ویروس دشوارتر و احتمالا دوره ی نقاهت طولانی تر می شود.
•    ثانیا، ممکن است ویروس در بستر بالا بودن گلوکز خون رشد بیشتری داشته باشد.


مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا اعلام کرده است که نرخ تلفات در افراد دچار دیابت در اثر ویروس کرونا 7% بوده در حالی که آمار مرگ و میر در بین افرادی که هیچ گونه بیماری بنیادین نداشتند 0.9% است. این آمار براساس 44 هزار مورد فرد مبتلا به ویروس کرونا در چین است.


به گزارش USA Today، افراد دیابتی در صورت ابتلا به ویروس کرونا با خطر کتواسیدوز دیابتی رو به رو می شوند که در بین افراد مبتلا به دیابت نوع 1 شایع است. کتواسیدوز دیابتی، عمل دریافت مایعات و کنترل سطح الکترولیت را، که در کنترل گندیدگی اهمیت دارد، دشوار می سازد. گندیدگی و شوک عفونی از جمله مشکلات جدی است که برخی از افراد مبتلا به کووید 19 دچار آن می شوند.

 

خطرات مشابهی متوجه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 است


درمجموع، دلیلی دال بر اینکه ابتلا به کووید 19 در افراد دیابتی نوع 1 و 2 خطر متفاوتی ایجاد کند دیده نشده است. مهم تر اینکه افراد مبتلا به هر یک از انواع دیابت از نظر سن، علائم و اینکه چقدر در امر کنترل دیابت موفق عمل کرده اند با یکدیگر متفاوتند.


احتمالا افراد دیابتی که از قبل در اثر دیابت مشکلاتی در سلامتی آن ها به وجود آمده نسبت به دیگر بیماران مبتلا به هر نوع از دیابت که عارضه ی دیگری برایشان پیش نیامده است، درصورت ابتلا به کووید 19 عوارض شدیدتری تجربه خواهند کرد.
برای پیشگیری از ابتلا و کاهش عوارض این ویروس در افراد دیابتی چه باید کرد؟


افراد مبتلا به دیابت می توانند با کنترل مناسب قند خون به عملکرد سیستم ایمنی کمک کرده و از بروز بیماری شدید توسط ویروس کرونا تا حد امکان پیشگیری نمایند و لازم است به موارد زیر توجهی ویژه داشته باشند:
• کنترل مناسب قند خون
• رعایت یک برنامه غذایی متنوع و متعادل
• دوری از استرس و استفاده از روش‌های آرام سازی
• خواب کافی
• رعایت توصیه های بهداشتی مرتبط با بیماری کورونا

 

در صورت ابتلا به بیماری چه باید کرد؟


در اینجا به نکاتی عمومی اشاره شده است که البته ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد:


•    مایعات بنوشید. اگر نمی توانید آب و سایر مایعات را قورت دهید، هر 15 دقیقه در روز یک قلپ کوچک بنوشید تا آب بدنتان کم نشود.
•    اگر قند خون شما پایین (کمتر از 70 میلی گرم یا پایین تر از حد مورد نظر) است، 15 گرم کربوهیدرات که هضم آن ساده است مانند عسل، مربا، ژله، آبنبات، آبنبات چوبی، آبمیوه یا نوشابه میل کنید و هر 15 دقیقه قند خون را چک کنید تا از افزایش آن اطمینان حاصل شود. طی شبانه روز، چندبار دیگر قند خون را چک کنید (درمجموع، هر 3-2 ساعت یکبار و اگر از CGM استفاده می کنید، مرتبا قند خون را کنترل کنید)
•    اگر بیشتر از دوبار پشت سر هم قند خون از 240 میلی گرم بالاتر رفته است، با پزشک درمیان بگذارید.
•    دستان خود را بشویید و محل تزریق و جاهایی را که لمس می کنید با آب و صابون یا پنبه ی آغشته به الکل تمیز کنید.

 

منابع:

www.darmankade.com

www.diabetes.org

www.webmd.com

www.sacbee.com

www.diabetesresearch.org

نظر خود را بیان کنید

back to top