اگر دیابتی هستید و روزه دار، حتما بخوانید

اگر دیابتی هستید و روزه دار، حتما بخوانید
08 اردیبهشت

اگر دیابتی هستید و روزه دار، حتما بخوانید
به افراد دیابتی توصیه میشود حداقل یک ماه قبل از اقدام به روزه داری، با مشورت پزشک خود، ارزیابی جامعی از وضعیت سلامت خود داشته باشند و توصیه های خاص در مورد دارو و تنظیم رژیم غذایی دریافت نمایند. رعایت این توصیه ها برای ایجاد یک تجربه روزه داری ایمن و بی عارضه، ضروری است . در ادامه این مقاله قصد داریم تا توصیه های تغذیه ای ساده و کاربردی را برای وعده های غذایی ماه رمضان افراد دیابتی (غیر انسولینی) در اختیارتان بگذاریم .
توصیه هایی برای افطار بیماران دیابتی( غیر انسولینی):

 1. روزه خودرا با نوشیدنی های گرم مانند چای کمرنگ، شیر ولرم و یا آب جوش باز کنید و به همراه آن، از قندهای طبیعی مانند ۳-۱ عدد خرما استفاده نمایید تا قند مورد نیاز بدنتان تامین گردد و اشتها نیز کنترل شود.
 2. نوشیدنی های سرد در آغاز افطار منجر به مشکلات گوارشی میگردد. پس از آشامیدن آب سرد خودداری نمایید.
 3. توصیه می شود از غذای سبک، کم حجم و کم چرب مانند نان و پنیر و سبزی، فرنی خانگی، شیربرنج در این عده استفاده شود. سوپ سبزیجات نیز پیشنهاد خوبی جهت تامین ویتامین ها و موادمعدنی مورد نیاز بدن و رفع عطش است.
 4. در ساعات اولیۀ افطار، از خوردن با شتاب مواد غذایی و مایعات پرهیز کنید، زیرا با ورود ناگهانی مواد غذایی به بدن، قندخون بسرعت افزایش پیدا می کند. تسهیم یک وعده به تعداد وعده های بیشتر و با حجم کمتر توصیه همیشگی به افراد دیابتی است.
 5. برای رفع تشنگی هرگز از نوشیدنی های صنعتی ازجمله انواع نوشابه، دوغ و آبمیوۀ صنعتی گازدار استفاده ننمائید. در عوض می توانید از آب و مایعات سالم در ساعات بین شام تا سحر استفاده نمایید.
 6. برای کنترل بهتر احساس تشنگی و گرسنگی در طول روز، بهتر است سبزیجات، بیشتر در افطار و میوه ها، بیشتر در سحرگاه میل شوند، زیرا غالب فیبر موجود در سبزیجات از نوع نامحلول بوده و سرعت دفع آب و موادغذایی موجود در دستگاه گوارش را افزایش می دهد؛ در مقابل فیبر غالب در میوه ها از نوع محلول است، که باعث کاهش سرعت حرکت آب و موادغذایی موجود در دستگاه گوارش می شود.

توصیه هایی برای شام بیماران دیابتی( غیر انسولینی):

1- بهتر است غذای اصلی یا شام خود را ۱.۵-۱ساعت پس از وعدۀ افطار میل نمایید.
2- از خوردن همزمان چند نوع غذا در این وعده بپرهیزید.
3- از مصرف تنقلات ناسالم در فاصلۀ زمانی افطار تا سحر بپرهیزید تا هم معده به هنگام صرف سحری آمادۀ دریافت و پذیرش موادغذایی مورد نیاز در طول روز باشد و هم از افزایش قندخون و افزایش وزن در طی ماه رمضان جلوگیری شود.
4- استفاده از سبزیجات و میوه های تازه، نوشیدنی های سالم نظیر آب، دوغ خانگی کم نمک و نیز مغزیجات خام به مقدار مجاز برای بیمار، در فاصلۀ شام تا سحر، بهترین راه تامین آب و املاح مورد نیاز بدن و کاهش احساس تشنگی در طول روزه داری می باشد.
5- برای جلوگیری از افت قندخون در طی خواب شبانه، به تمام بیماران دیابتی تاکید می شود قبل از خواب میان وعده ای که حاوی کربوهیدرات پیچیده باشد مصرف نمایند. یک لیوان شیر به همراه یک عدد موز یا سه عدد خرما میتواند مثال خوبی باشد.
6- توصیه می شود در وعدۀ غذایی شام از غذاهایی نظیر انواع خوراک کم چرب همراه با نان سبوس دار و سبزیجات خام و پخته استفاده شده و از مصرف موادغذایی چرب و سرخ شده خودداری شود.

توصیه هایی برای سحر بیماران دیابتی( غیر انسولینی):

 1. خوردن سحری برای روزه داری افراد دیابتی بسیار ضروری است. درصورت نخوردن سحری روزه نگیرید.
 2. توصیه می شود برای پیشگیری از افزایش ناگهانی قندخون از پرخوری، مصرف مواد غذایی سریع الهضم مانند قندهای ساده (قند، شکر و نبات) و مواد غذایی خیلی شیرین پرهیز کنید.
 3. آشامیدن آب با غذا موجب نفخ و اختلالات گوارشی می شود، حتی المکان از آشامیدن مقدار زیاد آب دربین غذا (هنگام سحر، افطار و شام) خودداری کنید.
 4. جهت کاهش احساس تشنگی در حین روزه داری، می توانید از چند قطره آب لیموترش تازۀ حل شده در مقداری آب مصرف کنید؛ همچنین از میوه ها و سبزیجات به میزان کافی استفاده نمایید.
 5. در هنگام سحر بهتر است از موادغذایی دیر هضم و کربوهیدرات های پیچیده استفاده نمائید، مثل:
  • نان و غلات سبوس دار (مانند: نان سنگک، ماکارونی سبوس دار، بلغور گندم، جو و جوانۀ غلات)
  • حبوبات و جوانۀ آن ها (شامل: عدس، لوبیا، نخود، لپه و ماش)
  • انواع سبزیجات
  • میوه های تازه مانند سیب و پرتقال و میوه های خشک نظیر انجیر خشک و پرهلو جهت پشگیری از یبوست
 6. با توجه به موارد فوق توصیه می شود برای وعدۀ سحری از غذاهایی نظیر:
 7. انواع حلیم (حاوی گندم، گوشت و شیر)
 8. انواع خورشت کم چرب
 9. درصورت تمایل به مصرف برنج ترجیحا مخلوط با حبوبات و سبزیجات
 10. درصورت تمایل به مصرف نان از نان های سبوس دار استفاده شود.
 • برای مدیریت صحیح قند خون ، مقدار مجاز مصرف انواع مواد غذایی توصیه شده بایستی قبلا توسط پزشک یا کارشناس تغذیه به بیمار دیابتی آموزش داده شده باشد.

در ایام روزه داری از مواد غذایی زیر پرهیز کنید:

1- تا حد امکان از مصرف مواد غذایی سریع الهضم مانند قندهای ساده و موادغذایی شیرین متداول ماه رمضان خودداری کنید، چرا که نه تنها منجر به کاهش احساس گرسنگی و حفظ قندخون نخواهند شد، بلکه با افزایش ناگهانی قندخون منجر به تشدید عوارض دیابت خواهد شد.
2- از مصرف زیاد موادغذایی حاوی کافئین مانند: نوشابه های کولا، قهوه، نسکافه و چای پر رنگ پرهیز کنید، این نوشیدنی ها باعث افزایش حجم ادرار، کاهش آب بدن و دفع مواد معدنی مورد نیاز در طی روز می شود.
3- از مصرف غذاهای چرب، سرخ شده، پرنمک و پرادویه (بویژه انواع فست فود) خودداری کنید، زیرا نه تنها باعث افزایش وزن و بالا رفتن چربی های خون شده، بلکه منجر به مشکلات گوارشی نظیر نفخ، سوء هاضمه، سوزش مری و همچنین افزایش احساس تشنگی خواهد شد.

توصیه مهم:

اگر در طی روز دچار افت و یا افزایش شدید قندخون شدید، حتما جهت ادامه روزه داری با پزشکتان مشورت کرده و توصیه های ایشان را جدی بگیرید.

منبع اقتباس

نظر خود را بیان کنید

back to top