باورهای غلط درباره دیابت

باورهای غلط درباره دیابت
22 مرداد

دلایل مختلفی برای ابتلا به دیابت کشف شده اند که آزمایش و تحقیقات در خصوص این دلایل هنوز ادامه دارد. اما با توجه به اینکه امروزه با افزایش سرعت انتقال اطلاعات، گاهی توصیه ها یا اطلاعات ناقص یا نادرست زیادی در خصوص این بیماری در اختیار افراد قرار میگیرد لازم است به برخی از باورهای غلط در این مورد بپردازیم.

1- دیابت یک بیماری عادی و غیر جدی است!

بیماری دیابت به علت اینکه در مراحل اولیه ممکن است علائم آشکاری نداشته باشد و عوارضی از خود نشان ندهد، گاهی جدی گرفته نمیشود. این بیماری متاسفانه آنقدر جدی و دارای عوارض است که ممکن است در صورت عدم کنترل به موقع، باعث از کار افتادن اندام های حیاتی مانند کلیه و یا آسیب های جدی به قلب و بینایی فرد بیمار شود. بنابراین افراد مبتلا یا مشکوک به دیابت باید در اسرع وقت آژمایشهای لازم را انجام داده و پروسه درمانی خود را آغاز کنند.

2- دیابت یک بیماری (فقط) ارثی است.

خطر ابتلا به دیابت در همه افراد وجود دارد. این تصور که دیابت تنها در افرادی که دارای عامل وراثت هستند دیده میشود کاملا اشتباه است. عوامل ابتلا به دیابت اغلب اوقات ارتباطی با عامل وراثت ندارند.
بنابراین لازم است همه افراد آزمایش دوره ای میزان قند خون را انجام دهند.

3- کنترل دیابت نیاز به کاهش وزن شدید دارد

میزان کاهش وزن مورد نیاز برای افراد دیابتی با توجه به قد و وزن متفاوت است اما اغلب افراد با کاهش تنها 7 درصد از وزن خود قادر به کنترل دیابت هستند. اما لازم است برای تعیین میزان دقیق کاهش وزن مورد نیاز باید با پزشکان متخصص مشورت شود.

4- شروع مصرف انسولین به معنای شکست و وخامت بیماری دیابت است.

احتمال پیش آمدن لزوم تزریق انسولین در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 زیاد است. زیرا این بیماری پیش رونده است و با کاهش میزان ترشح انسولین کنترل قند خون را برای بیمار دشوار تر میکند. افراد دیابتی با رعایت رژیم غذایی و داشتن فعالیت بدنی منظم میتوانند این فرایند را به تعویق بیاندازند اما باید به یاد داشته باشند اگر در نهایت نیاز به تزریق انسولین پیدا کردند هنوز هم امکان بهره مندی از یک زندگی طبیعی را خواهند داشت.

5- حجامت، طب سوزنی و گیاهان دارویی میتوانند جایگزین درمان شیمیایی دیابت باشند!

با توجه به اینکه حجامت و طب سوزنی گاهی دارای عوارضی برای افراد دیابتی هستند به عنوان درمان دیابت پیشنهاد نمیشوند.

مصرف گیاهان دارویی نیز گرچه گاهی اوقات قند خون را کاهش میدهند لازم است حتما زیر نظر پزشک و نه با توصیه افراد عادی صورت بگیرد.

6- تزریق انسولین موجب افزایش فشار خون میشود

گرچه در گذشته به اشتباه تصور میشد تزریق انسولین باعث سختی رگ و افزایش فشار خون میشود، امروزه تحقیقات نشان داده است این موضوع هیچ پایه علمی ندارد و جای هیچ نگرانی در خصوص ایجاد تصلب شرایین و افزایش فشار خون نیست.

7- دیابت تنها با خوردن مقادیر زیاد ((قند)) به وجود میاید

رژیم غذایی افراد (و نه تنها مصرف قند)، به عنوان یکی از عوامل ایجاد دیابت موثر است. اما لازم است بدانیم که دیابت نوع یک به دلایل ناشناخته و یا ارثی، و دیابت نوع دو با زمینه ارثی و سبک زندگی غلط به وجود می آیند. بنابراین لازم است به رژیم غذایی خود توجه کامل داشته باشید و تنها به کاهش مصرف ((قند)) اکتفا نکنید.

8- فقط افراد چاق دیابت میگیرند!

چاقی به عنوان یکی از عوامل موثر در بوجود آمدن دیابت نوع دو شناخته میشود. اما این مساله به این معنی نیست که الزاما هر فرد چاقی دچار دیابت نوع 2 میشود و یا افراد لاغر از این بیماری مصون می مانند. چاقی تنها احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش میدهد.

9- دیابت بارداری یک بیماری جدی نیست

با اینکه دیابت بارداری تقریبا عارضه ای شایع در دوران بارداری است اما میتواند زمینه ساز ابتلا به دیابت در مادر و کودک وی در آینده باشد. بنابراین به عنوان یک بیماری جدی در نظر گرفته میشود.
لازم است مادر و فرزند در صورت داشتن سابقه ابتلا به دیابت بارداری در مادر، تحت نظر پزشک باقی بمانند و در فواصل منظم آزمایش های مورد نیاز بر روی آنها انجام شود.

همه افراد سالم باید به صورت دوره ای نسبت به تست قند خود اقدام نمایند و افراد مبتلا به دیابت هم باید تحت نظر پزشک متخصص باشند. برای جلوگیری از عوارض پیشرف بیماری دیابت، حتما بررسی دوره ای و رعایت نکات پزشکی مربوط به آن را جدی بگیرید.

نظر خود را بیان کنید

back to top