دیابت نوع 2 را بهتر بشناسید

دیابت نوع 2 را بهتر بشناسید
09 تیر

اطلاعات کافی درخصوص دیابت معمولا در نحوه پذیرش و درمان آن بسیار تاثیر گذار است. به همین جهت  تجربه افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند می تواند بسیار متفاوت باشد. بعضی از افراد اطلاعات کافی در مورد دیابت نوع 2 دارند و برخی افراد پس از تشخیص دیابت صرفا با رعایت دستورالعمل مصرف داروها سعی در کنترل کردن آن دارند!
در این مورد آنلاین دیابت در مقاله انواع دیابت اطلاعات مهمی را ارائه می دهد.


دیابت نوع 2 چیست؟

دیابت نوع 2 به شرایطی گفته میشود که بدن شما بنا به دلایلی توانایی تولید انسولین کافی برای جلوگیری از افزایش سطح قند خون را ندارد. اما با وجود چالش هایی که ابتلا به دیابت نوع دو میتواند برای شما به وجود بیاورد، می توانید با این شرایط مبارزه کرده و بدن خود را در وادار به پاسخ دادن به انسولین کنید.
تعداد بسیاری زیادی از مبتلایان به دیابت نوع دو، درواقع پس از تشخیص ابتلا به دیابت احساس بهتری پیدا کرده اند. زیرا بعد از تشخیص اختلال دیابت در نهایت علت احساس کسلی و بیماری خود را دریافته و توانسته اند قدم های خوبی برای درمان و بازگشت به سلامتی طی کنند.
دانش و آگاهی یکی از موثرترین ابزارهای درمان و کنترل دیابت است. به همین دلیل امروزه علاوه بر توصیه های پزشکان، اطلاعات جامعی در خصوص دیابت و راه های کنترل و پذیرش آن تهیه شده اند که در اینجا قصد داریم برخی از این اطلاعات مفید را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم.

 

کنترل و درمان دیابت 2

معمولا در خصوص درمان دیابت نوع دو گزینه های متفاوتی وجود دارد. درمان های متفاوتی از "تغییر شیوه زندگی" گرفته تا مصرف قرص یا تزریق میتواند در خصوص کنترل دیابت نوع دو کمک کننده باشد.
نوع درمانی که شما دریافت می کنید ممکن است بسته به زمان تشخیص دیابت (هر چه زودتر بهتر) و چگونگی مقاومت بدن شما در برابر انسولین متفاوت باشد.

گزینه های درمانی دیابت نوع دو:
• تغییر شیوه زندگی
• مصرف قرص متفورمین
• تزریق انسولین (برای اطلاع از محصولات مربوط به تزریق انسولین اینجا کلیک کنید)
• پیروی از رژیم های غذایی خاص

جدا از روش های دارویی؛ رژیم غذایی شما یک عامل کلیدی است که بر قند خون شما تأثیر می گذارد و استفاده از تغییرات رژیم غذایی می تواند یک راه حل مناسب برای کنترل دیابت نوع 2 باشد.
لازم است آزمایش خون برای سنجش میزان قند خون (به نام تست HbA1c ) را در فواصل منظم انجام دهید تا بررسی بهتری از نحوه تاثیرگذاری رژیم غذایی بر روی میزان قند خون خود انجام دهید.  
اما با توجه به تاثیر آنی مصرف برخی از غذاها بر روی میزان گلوکز خون، برای درک بهتر نتایج پیروی از رژیم  غذایی، استفاده از دستگاه های تست قند خون خانگی، میتواند ابزار مفیدی برای شما باشد.

 

عوارض دیابت نوع دو

 

مشخص کردن عوارض قطعی بیماری دیابت نوع دو معمولا با توجه به طولانی بودن دوره ابتلا به آن و عوامل موثر مختلف بر آن کاری دشوار است.

 

عوامل خطر برای دیابت نوع 2

 

عوامل خطر متعددی وجود دارد كه ارتباط نزدیكی با دیابت نوع 2 دارند، اما تحقیقات انجام شده هنوز پاسخ روشنی درمورد اینكه این موارد تا چه اندازه می توانند علت به وجود آمدن دیابت نوع دو باشند نداده اند.

 

عوامل خطر دیابت نوع 2 شامل موارد زیر است:

• حجم چربی بالای بدن
• فشار خون یا کلسترول بالا
• داشتن سابقه دیابت نوع دو در اعضای نزدیک خانواده
• سابقه  دیابت حاملگی

اما عوامل دیگری نیز بر روی خطر ابتلا به دیابت تاثیر دارند که کمتر به آنها پرداخته شده است.

 

رژیم غذایی

 

 رژیم غذایی نامناسب اغلب به عنوان یک علت برجسته دیابت تلقی می شود و به همین علت گاهی به اشتباه به عنوان تنها عامل مرتبط با ایجاد دیابت نوع دو معرفی شده است.
تحقیقات نشان داده است که گرچه رژیم غذایی نقش زیادی در بروز دیابت نوع دو دارد، اما هنوز هم یکی از عوامل متعدد دیگری است که بدون در نظر گرفتن این عوامل دیگر نمیتواند به عنوان علت اصلی اختلال دیابت نوع دو معرفی شود.

 

ژنتیک

 

تحقیقات زیادی صورت گرفته است که نشان میدهد ژن افراد ارتباط زیادی با افزایش خطر ابتلا به دیابت دارد.
ژن افراد به کنترل فرآیندهای بدن کمک می کنند و در نتیجه ایجاد تغییر در فقط یک ژن که در متابولیسم بدن نقش دارد، می تواند خطر ابتلا به مشکلات کنترل قند خون را در آینده افزایش دهد. تاکنون محققان بیش از 60 ژن مرتبط با دیابت نوع 2 را شناسایی کرده اند.

 

دارو

 

متخصصان معتقدند تعدادی از داروها با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط هستند.
تشخیص این که داروها چقدر میتوانند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهند کار دشواری است. مخصوصا در افرادی که با توجه به عوامل دیگری نیز ریسک ابتلا به دیابت در آنها بیشتر است.

 

استرس

 

هورمونهای استرس بدن با بالا بردن فشار خون، افزایش سطح قند خون و انقباض عضلات، مکانیزم بدنی را آماده می کنند اما سیستم ایمنی بدن و روند هضم غذا را موقتا سرکوب می کنند.
استرس مداوم به عنوان استرس مزمن شناخته می شود و می تواند اثرات منفی بر سلامتی بگذارد. تحقیقات نشان می دهد که بین استرس مزمن و مقاومت به انسولین ارتباط زیادی وجود دارد.

 

آلودگی، مواد شیمیایی و پلاستیک

 

در سال های اخیر، تحقیقاتی منتشر شده است که نشان می دهد آلودگی و سایر مواد شیمیایی که معمولاً در زندگی روزمره با آنها روبرو هستیم، ممکن است خطر ابتلا دیابت نوع 2 را افزایش دهند.
در این میان آلودگی هوا و فتالات (نوعی ماده شیمیایی است که در پلاستیک و برخی محصولات آرایشی یافت می شود) به عنوان خطرزاترین موارد نام برده شده اند.

نظر خود را بیان کنید

back to top