درمان بیماری دیابت

درمان بیماری دیابت
07 تیر

دیابت یک بیماری خطرناک اما قابل درمان است. این بیماری به علت اختلال در سوخت و ساز بدن می باشد که در حال حاضر به دلیل تغییررژیم و سبک زندگی رو به افزایش است. برای درمان دیابت روش های بسیاری وجود دارد که با توجه به تشخیص پزشک دررابطه با نوع دیابت و انتخاب بیمار می توان این بیماری را کنترل و از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

 

انواع دیابت و روش های درمان آن :

به صورت کلی چهار نوع دیابت وجود دارد:
1.دیابت نوع یک
2.دیابت نوع دو
3.دیابت حاملگی
4.دیابت با علل متفرقه

شایع ترین نوع دیابت، دیابت نوع 1 می باشد، که در اثر عدم ترشح انسولین درلوزوالمعده (پانکراس) یا ترشح میزان کمی انسولین ایجاد می شود. عواملی مثل ژنتیک ویا آلوده شدن به ویروس هایی خاص می تواند باعث بروزاین بیماری شود.
در دیابت نوع 2بدن توانایی ذخیره و استفاده از گلوگز را ندارد و گلوکزی که باید به انرژی تبدیل شود به جریان خون بازگشته و باعث ایجاد علایم گوناگون می شود.  دیابت نوع 2 به دیابت بزرگسالی یا غیر وابسته به انسولین معروف است و به علت نا توانایی بدن در تولید انسولین کافی و یا عدم استفاده ی بهینه از انسولین تولید شده در بدن رخ می دهد. حالتی که به آن مقاومت در برابر انسولین گفته می شود.

 

دیابت نوع 1 را چگونه درمان کنیم؟

دیابت نوع 1 معمولا در سنین پایین رخ می دهد. این نوع دیابت با تزریق انسولین به بدن فرد درمان می شود.
تزریق انسولین در دیابت نوع 1 و 2 به عنوان روش درمانی محسوب می گردد که این روش  مشکلات زیادی را ایجاد می نماید. زیرا  به مرور زمان بدن به انسولین وابسته می شود و اگر انسولین تزریقی وارد بدن نشود، ممکن است قند خون به شدت بالا رود. تزریق انسولین علاوه بر وابستگی، زیان های فراوانی به بدن انسان وارد می کند.
طب سنتی نیز راهکارهایی برای درمان دیابت نوع 1 دارد که البته این راهکارها به صورت قطعی نمی باشند و بیشتر جهت کنترل این بیماری هستند.  
از این رو باید روش درمانی مناسبی انتخاب کرد که تلفیقی از روش های طب سنتی و استفاده از دارو برای درمان دیابت نوع 1 باشد.

 

آیا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟

دیابت نوع 2 شایع ترین نوع است. این بیماری که بر اثر عادات اشتباه زندگی ایجاد می شود، ممکن است در سنین جوانی تا پیری به وقوع بپیوندد. شایان ذکر است وراثت نیز در ابتلا به این بیماری نقش بسزایی دارد اما سبک زندگی سالم می تواند از بروز آن پیشگیری کند.
برای درمان دیابت نوع 2 اولین قدم تغییر سبک زندگی و عادات غذایی وتحرک کافی است. از این رو باید توجه داشت که با استفاده از یک داروی خاص یا یک روش خاص نمی توان به طور کامل آن را درمان کرد.
بهترین گزینه برای درمان این نوع دیابت استفاده از مواد مکمل است که باید در این زمینه با پزشک معالج مشورت شود. به همین علت نمی توان گفت که تا چه میزان اثر بخشی مواد مکمل در درمان دیابت موثر خواهد بود.
مثلا معمولا در اکثر بیماران دیابت نوع 2 که نیاز به مواد قندی زیاد است، عسل طبیعی می تواند گزینه ی مناسبی باشد. البته مشخص است که برای خوردن عسل حتما باید با پزشک متخصص و مجرب مشورت شود.
اگر پزشک اجازه استفاده از این مواد طبیعی را بدهد، باید در مصرف آن مداومت داشت و زمان زیادی برای این نوع درمان اختصاص داده شود.
به منظور کنترل بیماری رعایت رژیم غذایی مناسب و پرهیز غذایی اکیدا توصیه می گردد. در همین راستا امروزه محصولاتی جهت استفاده بیماران به عنوان جایگزین مواد قندی تولید شده است.
نمونه ای ازاین محصولات با عنوان شیرین کننده و آبنبات، مخصوص بیماران دیابتی و کسانی که رژیم غذایی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. این شیرین کننده ها فاقد شکر بوده و با طعم های مختلف حس شیرین بودن را به فرد القا میکند.  
کاهش وزن برای کسانی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند بسیار ضروری است. داشتن رژیم غذایی سالم و انجام حرکات ورزشی به صورت مداوم تا حدود زیادی به کنترل این بیماری کمک می‌کند.

 

دیابت بارداری و درمان آن

به دلیل ترشح بعضی هورمون‌ها توسط جفت در دوران بارداری قند خون مادر افزایش می یابد.  
در حالت عادی، پانکراس برای کنترل افزایش قند خون به میزان کافی انسولین تولید می‌کند ولی اگر این اتفاق نیفتد، منجر به دیابت بارداری می‌گردد. در صورت ابتلا به دیابت بارداری، با کمک پزشک و با انجام کارهایی ساده به منظور کنترل روزانه  قند خون می‌توانید نوزاد سالمی داشته باشید.

 

درمان دیابت بارداری

در صورت مبتلا شدن به دیابت بارداری، برای حفظ سلامت مادر و نوزاد باید قند خون خود را کنترل کنید. به این منظور باید تغییراتی در شیوۀ زندگی خود ایجاد کنید.

 

اهمیت به رژیم غذایی

بهتر است در دوران بارداری برای تنظیم برنامۀ غذایی مناسب به یک متخصص تغذیه مراجعه شود. برنامۀ غذایی باید با توجه به دیابت بارداری تنظیم شود تا بتواند کالری و مواد مغذی کافی را برای نوزاد در حال رشد فراهم کند. متخصصین تغذیه، چگونگی حفظ تعادل برنامۀ غذایی را دراین دوران درنظرمی گیرند تا هم مادر و هم نوزاد در سلامت کامل قرار گیرند.

 

ورزش و تحرک بدنی سبک

اگر برای مادر و کودک مفید باشد، اضافه کردن ورزش به برنامۀ عادی هفتگی بسیار مفید است. فعالیت روزانه سبک باعث می ‌شود بدن بهتر از انسولین استفاده کند و در نتیجه به کنترل سطح قند خون کمک می کند. در مورد انتخاب و مدت زمان ورزش مناسب باید با پزشک معالج مشورت شود.

 

کنترل میزان قند خون‌

میزان قند خون با تغییر در برنامۀ غذایی و ورزش قابل کنترل است. بهتر است میزان قند خون به شکل منظم، قبل از غذا و یک یا دو ساعت بعد از غذا با دستگاه تست قند خون خانگی بررسی و ثبت شود.
اگربا رعایت تغییرات در روش زندگی‌، قند خون همچنان در سطح بالایی باشد، پزشک برای کنترل آن و محافظت از نوزاد قرص‌های کنترل دیابت تجویز می‌کند و اگر قرص‌ها نیز این کار را انجام ندهد، قدم بعدی تزریق انسولین است.  پزشک ممکن است با توجه به میزان کنترل دیابت و چگونگی پیشرفت دوران بارداری، در جریان آخرین هفته‌ها یا ماه‌های قبل از زایمان، اندازۀ نوزاد را با دقت تحت نظر بگیرد و برای این کار ممکن است سونوگرافی نیز تجویز کند.برخی از پزشکان ترجیح می‌دهند که زایمان، زودتر از موعد مقرر انجام شود و به همین دلیل، ممکن است عمل سزارین پیشنهاد شود. بعد از زایمان، پزشک سطح قند خون شما را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود به حالت عادی بازگشته است. شش هفته بعد از زایمان، سطح قند خون باید دوباره بررسی شود و پس از آن نیز نیاز به بررسی سالانه است.

نظر خود را بیان کنید

back to top