میوه و سبزیجات: چه مقدار و چه نوع؟

میوه و سبزیجات: چه مقدار و چه نوع؟
28 فروردین

برای چندین نسل، مادران به بچه‌ها گفته‌اند که اگر می‌خواهند سالم و قوی رشد کنند، باید میوه‌ و سبزیجات بخورند. و البته که  حق با آنهاست. یک دهه پیش، در دستورالعمل‌های رژیم غذایی برای آمریکاییان 2010 توصیه شده بود که میوه‌ها و سبزیجات باید نیمی از آنچه در بشقاب آنهاست را تشکیل دهد. اما یک ایده بسیار قدیمی‌تر هم وجود دارد که در قرن 4 قبل از میلاد، فیلسوف یونانی- افلاطون- از رژیم غذایی سبک گوشت و الکل و سنگین میوه‌ها، سبزیجات و غلات طرفداری کرد و افلاطون 80 سال عمر کرد!

اما حتی اگر فواید میوه‌ها و سبزیجات مشخص شود، سوالات زیادی همچنان باقی است. چقدر؟ چند وقت؟ چه نوع؟ با این حال، اخیراً، دو مطالعه بزرگ مشاهده‌ای با استفاده از داده‌های نزدیک به دو میلیون نفر، این سوالات را روشن کرده است. نتایج در مجله Circulation که توسط انجمن قلب آمریکا منتشر می‌شود، چاپ شده است.

نویسندگان، به سرپرستی داگ وانگ، دکتری از بیمارستان بریگام و زنان و دانشکده پزشکی هاروارد ، ابتدا داده‌های دو مطالعه طولانی‌مدت را تجزیه و تحلیل کردند: مطالعه بهداشت پرستاران و مطالعه پیگیری متخصصان بهداشت، هر دو بیش از 30 سال اطلاعات بهداشتی را جمع‌آوری کردند. هر دوی این مطالعات حاوی اطلاعات غذایی جامعی است که هر دو تا چهار سال یکبار جمع‌آوری می‌شود. محققان از مطالعه بهداشت پرستاران، اطلاعات مربوط به 66719 زن را جمع‌آوری کردند و از مطالعه پیگیری متخصصان بهداشت، اطلاعات مربوط به 42،016 مرد را بدست آوردند. علاوه بر اطلاعات حاصل از مطالعه بهداشت پرستاران و مطالعه پیگیری متخصصان بهداشت، محققان همچنین داده‌هایی را در مورد مصرف میوه و سبزیجات نزدیک به 2 میلیون نفر در سراسر جهان -29 کشور و سرزمین در اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی، آسیا، استرالیا و آفریقا- در 26 مطالعه جداگانه بررسی کردند.

میوه‌ها و سبزیجات همه برابر نیستند

محققان نتیجه گرفتند که میوه و سبزیجات واقعاً مفید و با مرگ و میر کمتری همراه هستند، اما آنها همچنین دریافتند که در انجام کارهایی که می‌توانند انجام دهند محدودیت وجود دارد و همه میوه‌ها و سبزیجات با هم برابر نیستند.

ابتدا محققان تشخیص دادند که توصیه "پنج وعده روزانه" که توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است، واقعاً بهتر از دو وعده در روز است. خوردن حدود پنج وعده میوه و سبزیجات روزانه با کمترین خطر مرگ همراه بود، یا همانطور که دکتر وانگ گفت: "این مقدار از نظر پیشگیری از بیماری مزمن بزرگ بیشترین سود را دارد و یک مصرف نسبتاً قابل دستیابی برای عموم مردم است." داده‌ها نشان داد افرادی که هر روز پنج قسمت میوه و سبزیجات می‌خورند 13٪ کمتر از همه علت مرگ دارند، 12٪ خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی (از جمله بیماری‌های قلبی و سکته مغزی) .10٪ کمتر خطر مرگ ناشی از سرطان، و 35٪ کاهش مرگ ناشی از بیماری تنفسی خطرناک.

فراتر از این یافته‌ها، محققان توانستند توصیه‌های "پنج وعده روزانه" را تنظیم کنند. به عنوان مثال، آنها تشخیص دادند که سبزیجات ممکن است کمی مهمتر از میوه باشد -مصرف روزانه حدود دو وعده میوه و سه وعده سبزیجات با طولانی‌ترین طول عمر در ارتباط است- همچنین، همه میوه‌ها و سبزیجات به یک اندازه ارزش ندارند. مشخص شد که سبزیجات با برگ سبز، از جمله اسفناج، کاهو و کلم پیچ، مفید هستند و همین طور مرکبات، توت‌ها و هویج‌ها، در حالی‌که آب‌میوه‌ها به اندازه میوه کامل مفید نبودند. سرانجام، سبزیجات نشاسته‌دار مانند نخود، ذرت و سیب‌زمینی با خطر کمتری برای مرگ همراه نبودند.

نظر خود را بیان کنید

back to top