رژیم غذایی پرچرب با خطر دیابت ارتباط ندارد

رژیم غذایی پرچرب با خطر دیابت ارتباط ندارد
19 اسفند

تلاش برای درک همه توصیه های مربوط به چربی در رژیم غذایی ممکن است دشوار باشد، به ویژه هنگامی که دیابت دارید. از یک طرف، برخی از غذاهای چرب (به ویژه غذاهای سرخ شده) با پیامد‌های ضعیف سلامتی مرتبط هستند، از جمله خطر بالاتر انواع شدید بیماری‌های قلبی. اما ثابت شده است که همه نوع چربی در رژیم شما بد نیست، به ویژه مقادیر متوسط چربی‌های سالم از منابعی مانند آجیل، دانه‌ها و آووکادو. همچنین چربی‌های امگا 3 از ماهی و سایر منابع ممکن است در برابر دیابت نوع 1 اثر محافظتی داشته باشند.

هنوز هم حدس و گمان‌هایی وجود دارد که ممکن است چربی موجود در رژیم غذایی در افزایش وزن بسیاری از افراد نقش داشته باشد و خطر مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 را افزایش دهد. اما یک تجزیه و تحلیل جدید از مطالعات نشان می‌دهد که به طور کلی، چربی در مورد خطر دیابت نوع 2 یک فرد تهدیدی به حساب نمی‌آید.

چربی از منابع گیاهی ممکن است برای خطر ابتلا به دیابت مفید باشد.

البته، انواع مختلفی از چربی در غذاها یافت می‌شود، که ممکن است تأثیرات مختلفی بر خطر ابتلا به دیابت داشته باشد. چیزی که محققان سعی کردند در بررسی و تجزیه و تحلیل تحقیقاتی که در مجله PLOS Medicine منتشر شده است، کشف کنند. آنها 23 مطالعه را انجام دادند، که در ایالات متحده، اروپا، آسیا و استرالیا انجام شده است، که رابطه بین مصرف چربی شرکت کنندگان و اینکه آیا آنها به دیابت نوع 2 مبتلا شده‌اند را بررسی کرده است. این مطالعات شامل این موارد بود: مصرف چربی حیوانی، چربی گیاهی و انواع جداگانه چربی مانند اسیدهای چرب اشباع، تک غیر اشباع و چند غیر اشباع توسط شرکت کنندگان. (امگا 3 نوعی اسید چرب اشباع نشده است.)

چربی اشباع شده را می توان در منابع حیوانی مانند گوشت قرمز، مرغ و محصولات لبنی و همچنین برخی منابع گیاهی مانند روغن پالم و روغن نارگیل یافت. چربی‌های اشباع نشده و چند غیر اشباع در منابع مختلف گیاهی از جمله روغن‌های گیاهی، مغزها، دانه‌ها و آووکادو یافت می‌شود، در حالی که چربی‌های امگا 3 در گردو، بذر کتان و ماهی‌های چرب مانند سالمون، شاه ماهی و ماهی خال مخالی وجود دارد.

به طور کلی، محققان تنها رابطه ضعیفی بین مصرف هر نوع چربی توسط شرکت کنندگان و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 پیدا کردند. براساس طراحی مطالعاتی که انجام دادند، به این نتیجه رسیدند که یافته های آنها "با اطمینان از شواهد بسیار کم تا متوسط" محدود شده است. اما با وجود این سلب مسئولیت‌ها، یافته‌های مهمی در تجزیه و تحلیل وجود داشت.

هیچ ارتباطی بین مصرف کلی چربی و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 وجود ندارد. اما از مصرف بیشتر چربی‌های گیاهی، به ویژه در سطوح پایین تر تا 13 گرم در روز، در مقایسه با مصرف کمتر این چربی‌ها، یک اثر محافظتی مشاهده شد. همچنین از خوردن چربی‌های اشباع بیشتر، در سطوح بالای 17 گرم در روز، یک اثر محافظتی آشکار وجود داشت. اثرات محافظتی ضعیف تری از خوردن چربی‌های اشباع نشده بیشتر تا حدود 5 گرم در روز و نوعی چربی امگا 3 به نام آلفا-لینولنیک اسید (ALA) تا 560 میلی گرم در روز دیده می‌شود.

محققان هشدار دادند که قدرت یافته‌های آنها توسط یک سطح ناسازگاری بالا و غیر قابل توجیه در میان 23 مطالعه و همچنین این واقعیت که مصرف چربی‌های مختلف در یک گروه گسترده غذایی در مطالعات انجام شده، محدود شده است. بنابراین، ممکن است که اشتباهات گسترده‌ای در نحوه تخمین چربی دریافت شده وجود داشته باشد.

آیا دستورالعمل‌های فعلی در مورد چربی مفید هستند؟

محققان خاطرنشان كردند كه طبق دستورالعمل‌های رژيم غذايی در مورد پيشگيری از ديابت در بيشتر كشورها از جمله آمريكا، از مردم خواسته می‌شود چربی‌كل و چربی حيوانی را محدود كنند و بر چربی گرفتن از منابع گياهی تمركز كنند. علاوه بر این، این دستورالعمل‌ها بیان می‌کند که افراد باید مصرف چربی اشباع خود را محدود کنند و در عوض اسیدهای چرب غیر اشباع ، اشباع نشده و به ویژه امگا 3 به میزان کافی دریافت کنند.

اما اگر یافته‌های این مطالعه دقیق باشد، هیچ دلیلی برای توصیه به افراد برای محدود کردن مصرف چربی اشباع شده برای کاهش خطر دیابت وجود ندارد. همچنین فقط پیشنهاد محدودی برای توصیه به افراد برای دریافت چربی حیوانی یا افزایش مصرف چربی‌های امگا 3 بیش از سطح نسبتاً پایین 560 میلی‌گرم در روز ALA وجود دارد - تقریباً نیمی از مقدار توصیه شده برای زنان، 1.1 گرم و کمتر از نصف 1.6 گرم توصیه شده برای مردان ، طبق انستیتوی ملی بهداشت.

البته، محدود کردن مصرف چربی حیوانی و چربی اشباع، فراتر از تأثیرات آن در ابتلا به دیابت، ممکن است فواید دیگری نیز برای سلامتی داشته باشد. اما حداقل با توجه به شواهد موجود در این تجزیه و تحلیل، توصیه برای محدود‌کردن این نوع چربی یا کل چربی‌ها در رژیم غذایی برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 اساساً وجود ندارد.

نظر خود را بیان کنید

back to top