اهمیت میزان قند خون در بدن

اهمیت میزان قند خون در بدن
20 خرداد

نکاتی راجع به میزان قند خون

 

تقریباً همه افراد می دانند که میزان قند خون برای کنترل دیابت نوع ۲ بسیار مهم است. چگونه می توانیم میزان قند خون خود را کنترل کنیم؟
 هر سه ماه مراجعه به پزشک؟! خیر، قطعاً اینطور نیست. میزان سطح قند خون برای نظارت بر پیشرفت روزانه ما مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یک مرجع اصلی برای تجزیه و تحلیل بیماری های مرتبط با قند خون به شمار می آید. دقت اندازه گیری قند خون یک موضوع بسیار حساس و مهم است.


چرا دقت اندازه‌گیری در میزان قند خون مفید است؟


دقت در اندازه گیری میزان قند خون به دلایل زیادی از اهمیت بالایی برخوردار است.
استفاده از میزان داده های مورد اطمینان برنامه برای مدیریت دیابت مناسب بوده و به بهبود آن کمک می کند. همچنین به شما کمک کرده تا در هنگام مراجعه به آزمایشگاه جهت مشاهده ی میزان قند خون نتایج آزمایش را درک کرده و آنها را از قبل بتوانید پیش‌بینی کنید.
 همینطور میزان قند خون به شما این اجازه را می دهد که بدانید چه تاثیری در روند و فعالیت های روزمره ی شما گذاشته است. آیا لیوان نوشیدنی که شب گذشته مصرف کرده اید، تاثیر و اهمیت بسیار زیادی در میزان قند خون داشته و یا اینکه بعد از آن کلاس شگفت انگیز زومبا افت قند خون را در بدنتان تجربه کرده اید؟ در واقع بین استرس و میزان قند خون رابطه ای مستقیم وجود دارد.
کنتورهای بسیار دقیق  اکیوچک قادر به تشخیص میزان قند خون به طور مناسب هستند. این کنتورها می توانند به شما در رابطه با تصمیم گیری در مورد دوزهای دارویی که مصرف می کنید کمک کنند.


عوامل موثر بر میزان قند خون


اگرچه لازم است شما دستورالعمل ها و توصیه های لازم و گفته شده را طبق گفته های پزشک خود انجام دهید، با استفاده از این مطلب خواهید آموخت که چه چیزی در آن تاثیر می گذارد و نکات جالبی را برای دستیابی به دقیق ترین نتیجه ممکن در آزمایش میزان قند خون یاد خواهید گرفت. این مقاله می تواند برای شما بسیار تاثیر گذار واقع شود.


کالیبراسیون میزان قند خون را تعیین می‌کند.


برای اعتماد داشتن به اطلاعاتی که این دستگاه در اختیار شما قرار می دهد لازم است تا یک دستگاه با کیفیت را تهیه کنید (اکیو چک). تولید کنندگان این دستگاه باید استانداردهای خاصی را رعایت کنند تا نتیجه به صورت دقیق تر اعلام شود. در صورتی که از کیفیت کنتور مورد استفاده خود مطمئن نیستید لطفاً آخرین نسخه و ورژن های سازنده آن را مورد بررسی قرار دهید.
هنگامی که برای نخستین بار کنتور را تنظیم می کنید بایستی دستورالعملهای موجود در آن را به طور کامل مطالعه بفرمایید. فرایند کالیبراسیون می تواند در هر نسخه ای که عرضه شده متفاوت باشد.


کیفیت و سازگاری نوار تست


این یک مسئله بسیار مهم است. در صورتی که امکان آن وجود دارد از نوارهای تست متناسب با مارک اکیو چک استفاده کنید.
نکته مهم : در صورتی که از نوار تست متفاوت با مارک دستگاه خود استفاده کنید، موجب می‌شود که در نتیجه ناسازگاری یا خطاهایی رخ دهد که این کار اصلا .
 تولید کنندگان این محصول ( برند اکیو چک ) جهت تولید و توسعه  نوارهای تست خود، از نوارهای باکیفیت استفاده کرده اند.
 توجه کنید که از نوارهای  تاریخ گذشته به هیچ عنوان  استفاده نکنید و مراقب استفاده از نوارهای آزمایشی که به صورت غیر مجاز به فروش می‌رسند نیز باشید و برای اینکه خیالتان از این بابات راحت باشد از فروشندگان و سایتهای معتبری مانند آنلاین دیابت خرید نمایید.


استانداردها و کنترل کیفیت


سازمان غذا و دارو آمریکا استانداردهایی را برای تولیدکنندگان دستگاه تست قند خون در ایالات متحده تعیین کرده و همچنین سازمان بین المللی استاندارد سازی این استانداردها را در مقیاس جهانی منتشر تدوین و عرضه می نماید. بیانیه منتشر شده در تاریخ ژانویه ۲۰۱۹، استاندارد های مربوط به دقت قند خون را که توسط این دو سازمان تعیین شده است با یکدیگر مقایسه می‌کند.


روش تست


به طور معمول انگشتان مکان اصلی برای آزمایش قند خون به شمار می آیند. همچنین مکان های دیگری در بدن برای آزمایش قند خون می‌تواند جایگزین نوک انگشتان شما شود؛ مانند کف دست، بازوها، ساعد و ران ها، با این وجود استفاده نمودن از یک قسمت دیگر ممکن است همیشه نتایج دقیق تری  نداشته باشد؛ به خصوص اینکه اگر میزان قند خون شما به سرعت کاهش یا افزایش پیدا کند پس ما همان محلهای استاندار را پیشنهاد می کنیم.
 تحقیقات در این خصوص نشان می‌دهند که بهتر است نمونه خون جهت آزمایش را از انگشتان خود تهیه کنید. برای مطمئن شدن نتیجه دقیق آزمایش میزان قند خون لازم است تا اطمینان حاصل کنید که در نوار تست، خون کافی وجود دارد.
معمولاً وجود خون خیلی کم باعث خطا یا اشتباه در سطح و میزان قند خون خواهد شد.
اگر مایلید از خون کمتری جهت تست استفاده نمایید ما دستگاه تست قند خون اکیو چک مدل پرفورما را به شما پیشنهاد می کنیم.
 شما می توانید مقدار بیشتری فشار به بند انگشت خود وارد کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی خون بر روی سطح قرار می‌گیرد. ( که البته این روش برای خون گیری توسط دستگاه تست قند خون اکیو چک مدل اکتیو پیشنهاد می گردد)
در پایان نیز اطمینان حاصل کنید که نوار تست را به طور کامل و درست در دستگاه تست قند خون خود وارد نموده اید.


محیط و دما


از قرار دادن وسایل تست خود در محیط های بسیار گرم یا سرد خودداری به عمل آورید. اگر شما وسایل تست خود را در اتومبیل خود قرار داده اید، در صورتی که در دمای بسیار گرم باقی بمانند کارای درست خود را از دست داده و به درستی کار نمی کنند.
 همچنین ارتفاع زیاد نیز موجب تاثیر بر خوانش دستگاه می شود.
 پس لازم است تا دستگاه میزان قند خون را طبق دستورالعمل سازنده در شرایط بهینه و ایده آل قرار دهید.


هماتوکریت


هماتوکریت شما در واقع تعداد گلبولهای قرمز خون شما را نشان می دهد. اگر از کم آبی و کم خونی در بدن خود رنج می برید ممکن است نتایج شما در برابر کسی که از نظر تعداد سلولهای خونی در وضعیت مناسبی است یکسان نباشد. در مورد چگونگی اطمینان از خواندن دقیق اعداد و اطلاعات دستگاه میزان قند خون با ارائه دهنده محصول تماس بگیرید.


شماره پشتیبانی آنلاین دیابت: 87175202-021


دارو


داروهایی مثل: استامینوفن، دوپامین، اسید اسکوربیک یا ویتامین c و مانیتول می‌توانند به میزان قابل توجهی بر روی دقت برخی از کنتورهای سطح گلوکز و میزان قند خون تاثیر بگذارند. مصرف نمودن استامینوفن و آسکوربیک اسید می‌توانند منجر به ناخوانایی میزان قند خون و گلوکز شوند. همچنین افراد دیابتی که به دیالیز مبتلا هستند و یا به طور خاص برای درمان نارسایی کلیه دیالیز را انجام میدهند، به دلیل وجود مولفه‌هایی که گلوکز را به مالتوز تبدیل می کند سبب ناخوانایی اطلاعات دستگاه میشود. در نتیجه کنتور دستگاه میزان قند خون نمیتواند مالتوز را از گلوکز تشخیص دهد، گیج گشته و نتایج نادرست را ارائه می دهد ، پس قبل از تست به اینکه از چه دارویی استفاده کرده اید توجه کنید.

نظر خود را بیان کنید

نظرات
1399/03/20 22:14
مطلب بسیار مفید  خوبی بود ..ممنون از مطالب خوبتن و از برخورد حرفه ای عالیتون ..چون من مشتری شما هستم و دوستان پشتیبانیتون بسیار خوب و با حوصله هستند...
back to top