معرفی دستگاه CGM

معرفی دستگاه CGM
01 تیر

CGM مخفف چه کلماتی است :

Continuous Glucose Monitoring

که معادل فارسی آن نظارت و مانیتورینگ مداوم قند خون می باشد

 

نظارت مداوم گلوکز یا دستگاه CGM

نظارت مداوم گلوکز به معنی آن است که در طول روز و شب دستگاه میزان قند خون را ردیابی می‌کند. شما قادر هستید تا سطح قند خون خود را در هر زمان و تنها با یک نگاه در دستگاه CGM مشاهده نمایید. همچنین می توانید تغییراتی را که در سطح گلوکز بدن شما رخ می‌دهد مشاهده نمایید.دیدن میزان گلوکز در بدن می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید در طول روز تصمیمات بهتر و آگاهانه تری را در خصوص فعالیتهای بدنی، مصرف داروها، نحوه خوردن غذا و غیره بگیرید.

 

چگونه یک مانیتور مداوم گلوکز عمل می کند؟

این دستگاه از طریق یک سنسور ریز که در زیر پوست شما قرار داده میشود کار خود را انجام میدهد.

معمولاً این دستگاه CGM روی شکم و بازوی شما قرار گرفته می شود. سنسور سطح گلوکز بینابینی شما را اندازه گیری می کند، یعنی گلوکز موجود در مایعات بین سلولی را اندازه می گیرد و شما قادر خواهید بود با استفاده از این سنسور میزان گلوکز را در هر دقیقه مورد آزمایش قرار داده و ثبت کنید. در انتها فرستنده بیسیم موجود در دستگاه، اطلاعات را به یک مانیتور ارسال می کند.

این مانیتور بخشی از پمپ انسولین دستگاه می باشد و می توانید آن را در جیب خود قرار داده و یا در یک کیف دستی همراه خود را حمل کنید. بعضی از این دستگاهها اطلاعات را به طور مستقیم به تلفن یا لپ‌تاپ ارسال می کنند.

 

رسم نمودن مانیتور مداوم گلوکز

دستگاههای CGM یک فرستنده کوچک را روی شکم و در زیر پوست شما قرار میدهد، در نتیجه فرستنده اطلاعات را به یک گیرنده کوچک که دارای صفحه نمایشگر است می فرستد که توسط یک کمربند نگه داشته شده است. بعضی از دستگاههای CGM به صورت یکپارچه به پمپ انسولین نیز متصل می باشند.

 

ویژگی های دستگاههای CGM

این دستگاهها همیشه در حال فعالیت می باشد و قادر هستند تا سطح گلوکز بدن را اندازه‌ گیری کنند.

مهم نیست که در کجا قرار دارید، به عنوان مثال ممکن است در حمام باشید در حال کار کردن باشید یا حتی در حین ورزش کردن، در هنگام خواب نیز شما قادر خواهید بود تا میزان سطح گلوکز خود را از دستگاه متوجه شوید. بسیاری از این دستگاه ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که می توانند اطلاعات حاصل را برای شما بازگو و قرائت نمایند. هنگامی که سطح گلوکز خون شما بیش از حد پایین یا بالا باشد، این دستگاه شروع به زنگ هشدار می نماید.

همچنین شما می توانید تعداد وعده های غذایی خود ، فعالیت های ورزشی و بدنی و داروهایی را که مصرف می کنید در دستگاه CGM ثبت کنید.

در نتیجه قادر خواهید بود تا داده‌های دستگاه را در رایانه‌ها و یا تلفن هوشمند خود مشاهده کنید و راحت تر در روند پیگیری میزان گلوکز خود قرار بگیرید.

برخی از مدل های دستگاه قادر هستند تا اطلاعات را سریع به تلفن هوشمند ارسال کنند؛ به عنوان مثال آنها را به والدین شما، همسرتان و یا دیگران بفرستند. امکان دارد گلوکز بدن یک کودک در طول شبانه روز کم یا زیاد شود، دستگاه CGMمی تواند والدین وی را در اتاق دیگری بیدار کرده و به آنها هشدار دهد.

 

موارد خاص برای استفاده از CGM

ممکن است دو بار در روز احتیاج داشته باشید تا دستگاه CGM را بررسی کنید.

می توانید یک قطره خون از انگشتتان را روی سطح مورد آزمایش قرار دهید.

دستگاه می‌تواند میزان قند خون شما را نشان دهد. با توجه به مدل دستگاه CGM لازم است تا سنسور متصل به بدن آن را هر ۳ تا ۷ روز تعویض و جایگزین کنید.

لازم است هنگامی که زنگ دستگاه CGM به صدا در می آید، به سرعت اقدام به مشاهده میزان قند خون خود نمایید. در نتیجه باید برنامه درمانی ویژه خود را ادامه دهید تا گلوکز سطح خون شما در محدوده هدف تعیین شده قرار گیرد.

شخصی که میخواهد آزمایش قند خون خود را با دستگاه CGM اندازه‌ گیری کند، نیاز به یک تلفن هوشمند دارد که از آن برای ثبت نتایج بهره ببرد.

 

چه کسی می تواند از CGM استفاده نمایید؟

تقریباً بیشتر افرادی که از دستگاههای CGM استفاده می نمایند، به دیابت نوع یک دچار هستند . استفاده از دستگاههای CGM برای بزرگسالان و یا برخی از کودکان با نسخه پزشک تایید می شود. بعضی از مدل های این دستگاه مناسب کودکان تا سن دو سالگی هستند.

در صورتی که شما دچار عارضه ی قند خون بالا هستید و تحت درمان با انسولین فشرده هستید،اگر میزان قند خون شما بالا یا پایین برود پزشک معالج ممکن است استفاده از یکدستگاه CGM را به صورت تمام وقت یا تنها به مدت چند روز برای شما توصیه نماید تا به بهبودی دیابت شما کمک کند.

 

مزایای دستگاه CGM چیست؟

با استفاده از این دستگاه میتوانید؛

هر روز سطح گلوکز خود را مدیریت کنید

نمایش سطحی نمودار روی صفحه دستگاه CGM به شما نشان می دهد که گلوکز بدن شما در چه حدی بوده و آیا در حال افزایش یا کاهش می باشد و بنابراین با کمک گیری از این اطلاعات می توانید بهترین راه را برای مدیریت کردن سطح گلوکز خود انتخاب نمایید.

دستگاه با مدیریت صحیح گلوکز در بدن افراد مبتلا به دیابت کمک می‌کند تا سالم بمانند و از عوارض داروهای بیماری دیابت جلوگیری می کند. افرادی که بیشترین بهره وری و سود را از دستگاه CGM می برند کسانی هستند که هر روز یا تقریباً هر هفته از آن استفاده می کنند.

 

محققان در تلاش هستند تا دستگاه CGM را دقیق تر، بهتر و با رابط کاربری ساده تری عرضه نمایند.

 

 

دستگاه های CGM چه محدودیت هایی را دارند؟

محققان در تلاش هستند تا دستگاه CGM را دقیق تر، بهتر و با رابط کاربری ساده تری عرضه نمایند. اما اگر شما نیاز دارید که آزمایش قند خون خود را دو بار در طول روز انجام دهید، میتوانید با دستگاه CGM میزان قند خون را به طور دقیق و استاندارد بررسی کنید.

به طور معمول دستگاه CGM گران‌تر از یک سیستم و دستگاه اندازه گیری استاندارد گلوکز می باشد.

و طبیعتا امکانات دقت بالاتری در اختیار شما قرار می دهند.

 

لوزالمعده مصنوعی چیست؟

انستیتو ملی دیابت و گوارش بیماری‌های کلیوی نقش بسیار مهمی در توسعه فناوری‌های لوزالمعده مصنوعی ایفا کرده است. در حقیقت لوزالمعده مصنوعی جایگزین آزمایش سنتی قند خون به شمار می‌آید.

یک سیستم واحد دستگاه CGM سطح گلوکز خون را به طور شبانه روزی رصد کرده و انسولین و هورمون های دوم آن یعنی گلوکاگون را به طور خودکار مشاهده می کند. این سیستم همچنین قادر است که از راه دور بیمار را کنترل کند. به عنوان مثال توسط کادر پزشکی یا والدین مورد بازبینی و بازرسی قرار گیرد.

در سال ۲۰۱۶ سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا، بیانیه ی سیستم لوزالمعده مصنوعی به نام سیستم حلقه بسته ترکیبی را تصویب کرد. در رابطه با این سیستم می توان گفت که سطح قند خون شما را هر ۵ دقیقه در طول شبانه روز از طریق دستگاه CGM مورد آزمایش قرار داده و به طور خودکار مقدار مناسب انسولین پایه را از طریق یک پمپ انسولین جداگانه به شما ارسال می نماید.

این سیستم حلقه ای بسته است که ترکیبی از سنسور بیسیم سنجش قند خون ، دستگاه مانیتور و پمپ انسولین می باشد و میتواند به شما را در ثابت نگه داشتن قند خون کمک و یاری کند. همچنین بدون اینکه در طول شب نیاز به بیدار شدن و بررسی کردن آزمایش گلوکز یا مصرف دارویی خاصی داشته باشید می توانید راحت بخوابید.

با ارائه دهنده های بهداشتی خود در مورد اینکه آیا این سیستم ممکن است برای شما مناسب باشد با پزشک معالج خود صحبت بفرمایید.

این دستگاه نامبرده همچنین ممکن است به افراد مبتلا به دیابت نوع دو و کسانی که به دیابت بارداری مبتلا هستند کمک شایانی کند.

آنلاین دیابت

 

 

منبع مطلب:

https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/managing-diabetes/continuous-glucose-monitoring

 

نظر خود را بیان کنید

back to top