نکاتی در مورد بیماری کتواسیدوز

نکاتی در مورد بیماری کتواسیدوز
31 تیر

۱۱ نکته که باید در مورد کتواسیدوز دیابت بدانید.

در صورتی که شما یک فرد مبتلا به بیماری دیابت می باشید مطمئناً این بیماری بلقوه ممکن است مسئله ای تهدید کننده برای زندگی شما باشد.


کتواسیدوز دیابتی چیست؟

این بیماری یک عارضه بسیار جدی در مورد هر دو نوع دیابت می باشد که از ترکیب قند خون بالا و انسولین پایین ناشی می شود و همچنین بدن شما را مجبور به تولید کتون اضافه‌ میکند، چیزی که برای بدن شما به عنوان سم تلقی می شود. لازم است در مورد تفاوت‌های بین دیابت نوع یک و دو اطلاعاتی را کسب نمایید.


چه کسی در معرض خطر این بیماری است؟

در بین افرادی که به دیابت مبتلا هستند کتواسیدوز دیابتی بیشتر در افراد مبتلا به دیابت نوع یک دیده شده است.

لوئیز فیلیپس، پروفسور و مدیر مرکز دیابت در دانشگاه شیکاگو اعلام می کند؛بعد از مدتی در دیابت نوع یک بدن هیچ انسولینی تولید نمی کند. زمانی که انسولین در بدن کم می شود منجر به ناراحتی در کبد و سایر بافت ها می شود. وی همچنین ادامه می‌دهد:کبد شما سعی دارد در طول روز با ساختن کتون موجب صرفه جویی در تولید انرژی در بدن شود. بدن شما از این کوتنها برای ایجاد انرژی استفاده می کند. و زمانی که انسولین مانند دیابت نوع یک دچار افت میشود کبد  تولید کتون را بیشتر و بیشتر می کند. کتواسیدوز اگر چه بیماری شایعی نیست اما در صورت مبتلا بودن به دیابت، بدن به مقاومت در برابر انسولین می پردازد. بیماران مبتلا به دیابت نوع دو دچار این بیماری می‌شوند.

این موضوع می تواند یک تهدید برای حیات انسان به شمار آید. از آنجا که کتون ها موادی اسیدی هستند با ساختن کتون ها، خون شما بیشتر و بیشتر اسیدی می شود.

علائم کتواسیدوز دیابتی شامل درد معده،استفراغ، تهوع و بوی بدی که احساس می کنید.

دکتر فیلیپسون هم چنین می گوید؛این وضعیت حتی می‌تواند وخیم‌تر شود و در نهایت ضربان قلب شما دچار مشکل می گردد. همچنین نفس کشیدن برای بیمار بسیار سخت می شود. لذا لازم است تا اطمینان حاصل کنید که در شرایط اضطراری دیابتی چه کارهایی را باید انجام دهید.


کتواسیدوز حتی ممکن است قبل از تشخیص دیابت اتفاق افتد.

کتواسیدوز دیابتی می‌تواند به سرعت اتفاق افتد. حتی در افرادی که هنوز مبتلا به دیابت نوع یک هستند اما هنوز این بیماری در آنها تشخیص داده نشده است. پس لازم است تا با شناختن علائم دیابت نوع یک در کودکان بتوانیم کتواسیدوز را شناسایی کرده و این بیماری را که بعد از دو هفته تکامل می یابد کاهش دهیم.

استادیار بالینی در دانشگاه علوم پزشکیNorth shore گفته است که ممکن است علائمی مانند افزایش ادرار، تشنگی یا کاهش سریع وزن را بیماران دچار تجربه کنند. علائمی که در هر دو نوع دیابت یک و نوع دوم نیز وجود دارد. پس اگر شما یک فرد یا دوست آشنا با این علائم را در نزدیک خود دارید، سریعاً با پزشک مرتبط تماس حاصل کنید.


دارو

در صورتی که بیمار هستید، مصرف داروهای خود را متوقف نکنید. بعضی اوقات بیماران مبتلا به دیابت نوع یک با وجود علائمی مثل عدم توانایی در خوردن و یا داشتن حالت تهوع و استفراغ به دلیل این بیماری از مصرف انسولین خودداری می کنند و این موضوع موجب تسریع و شروع شدن کتواسیدوز می‌شود. این موضوع تا جایی اهمیت دارد که حتی در بیماری‌های بسیار حاد و یا وضعیتهای بعد جسمی مانند عمل جراحی و سکته قلبی نیز شما باید انسولین درمانی خود را ادامه دهید تا از کتواسیدوز جلوگیری شود. وی ادامه می دهد؛ من بیمار را معاینه می کنم تا آنها در صورت بروز بیماری حاد بدانند که چه کاری باید انجام دهند.

دکتر بیلینگز در کنار مصرف انسولین به عنوان یک داروی معمولی همچنین از شما میخواهد قند خون خود را به طور مرتب بررسی کنید. وی ادامه می‌دهد: اگر نشانه ای از افزایش قند خون در شما وجود داشته باشد، با پزشک خود تماس بگیرید.


انسولین

ممکن است در پمپ انسولین شما مشکلی ایجاد شود. اگر برای تحویل دوز انسولین در طول روز به پمپ انسولین تکیه می کنید یک عملکرد ناقص در پمپ  می تواند به طور ناخواسته شما را در معرض خطر کتواسیدوز دیابتی قرار دهد.

 دکتر بیلینگز می گوید؛ حتی یک بیمار آگاه به دلیل نقص پمپ می تواند کتواسیدوز را دچار شود.

 این علائم می توانند به سرعت بروز کنند و یا اینکه در مدت زمان طولانی تری خود را نشان دهند. بنابراین به طور مرتب لازم است تا پمپ انسولین را بررسی کنید و مطابق با دستورات پزشک و توصیه های او از عملکرد آن اطمینان حاصل کنید و قند خون خود را نیز مرتب کنترل نمایید. این راه ها برای حفظ سطح قند خون سالم مناسب هستند و از کتواسیدوز جلوگیری میکنند.

آزمایش ادرار

اگر به علائم کتواسیدوز در بدن خود مشکوک شده اید،میتوانید آزمایش ادرار دهید. از پزشک خود در مورد آزمایش های ادراری که می‌تواند برای تجزیه و تحلیل کتون ها مفید باشند، سوال کنید.

 سپس با پزشک خود تماس بگیرید. بسته به میزان قند خون ممکن است شما با انسولین تحت درمان قرار بگیرید. (یا به شما توصیه می گردد که کربوهیدرات مصرف کنید) و یا مایعات را مصرف نمایید.

 اگر حالت تهوع و استفراغ را در خود مشاهده نمودید، ممکن است نتوانید مدتی غذا بخورید. در این حالت شما  هر چه سریعتر باید به بیمارستان مراجعه کنید. کتواسیدوز یک عارضه ی بسیار خطرناک است.

استراحت در خانه

در خانه بمانید.

شاید برای مدتی به دیابت نوع یک مبتلا شده هستید و قند خون تان را به طور مرتب کنترل می کنید. اگر دچار بیماری مدنظر شده اید اما هنوز علائم آن را در خود مشاهده ننموده اید، بایستی با پزشک خود در میان بگذارید.

 دکتر بیلینگز می گوید که ممکن است با مصرف یک انسولین با سرنگ درمان شوید. در خانه قند خون خود را به طور مکرر و مرتب بررسی و تحلیل کنید و منتظر باشید تا جواب پیگیری ها توسط پزشک به شما اعلام شود. کتواسیدوز را جدی بگیرید.

  کتواسیدوز می‌تواند یک بیماری بسیار خطرناک و جدی و تهدیدی مهم برای سلامتی شما باشد، وی ادامه می دهد؛ اگر پزشک شما توصیه هایی را به شما مینماید، در خانه بمانید و با احتیاط تمامی آن ها را رعایت کنید.

وعده غذایی

جلوگیری از رژیم‌های کتوژنیک کار بسیار خوبی است. اگر به دیابت مبتلا هستید، ممکن است که از دیگران شنیده باشید رژیم کتوژنیک می تواند برای شما مفید واقع شود؛ به خصوص اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید و در کنار آن سعی در کاهش وزن خود دارید. خوردن مواد غذایی کم چرب و کم کربوهیدرات موجب می شود که کبد شما به ساختن کتون وادار شود. بدن شما به جای گلوکز برای سوخت و ساز، کتون را می‌سوزاند و همچنین برای کاهش وزن چربی ها آب می شوند.

 با این وجود در صورتی که به دیابت مبتلا هستید، دکتر فیلیپس در مورد افزایش یافتن کتون ها به طور عمد هشدار می دهد. وی می گوید؛ فکر می کنم این کار بسیار خطرناک باشد.

غمگینی

واضح است که شما بلافاصله بهبود نمی یابید و لازم است تا مدتی انسولین مصرف کنید. دکتر بیلینگز می‌گوید؛بهبود یافتن هر فرد در بیماری کتواسیدوز بسته به شرایط بدنی و مقاومت بدنی اش می‌باشد و در افراد متفاوت است.

 وی همچنین خاطرنشان می‌کند؛ بهبودی در این بیماری ممکن است یک تا سه روز طول بکشد.

جلوگیری

می‌توان از کتواسیدوز دیابتی جلوگیری نمود.

 این بیماری اجتناب ناپذیر دیابت نیست.دکتر بیلینگز در سخنان پایانی اعلام می کند؛ لازم است با نظارت منظم قند خون توسط پزشک انسولین درمانی اصلی را برای جلوگیری از کتواسیدوز انجام دهید.  تا زمانی که مراقب خود باشید، می‌توانید سالم بمانید.

نظر خود را بیان کنید

back to top