قند و ارزش غذایی آن

قند و ارزش غذایی آن
16 تیر

انواع مختلف قند

در این مقاله می خواهیم به موضوع انواع قندها و ارزش غذایی آن ها بپردازیم. این خوراکی پرطرفدار تاثیر زیادی روی سلامتی افراد مصرف کننده دارد.
اغلب مردم فکر می‌کنند که قند یک ماده‌ی مضر است که باید به مقدار خیلی کم مصرف شود، در حالی که باید بدانیم بیشتر غذاهایی که مصرف می‌کنیم حاوی مولکول‌های قند می باشد.
برای مثال کربوهیدارت‌ها که بدن به میزان زیادی به آن‌ها نیاز دارد، حاوی مولکول‌‌های قند می باشد. مولکول‌های مختلف قند تاثیرات مختلفی بر روی بدن ما می‌گذارند. وجود انواع مختلف قند و تاثیرات مختلف آن‌ها، باعث می‌شود که این ماده‌ی غذایی برای بدن مضر یا مفید باشد.

قند های طبیعی:

این قندها به طور طبیعی در میوه (فروکتوز) و لبنیات (لاکتوز) یافت می شوند. این نوع قندها به طور معمول در ترکیب با فیبر ، پروتئین و ویتامین ها و مواد معدنی قرار می گیرند. غذاهایی که عطر و طعم طبیعی و شیرینی دارند مانند آناناس ، موز و سیب زمینی شیرین غنی از مواد مغذی و بخشی از یک رژیم غذایی سالم حاوی قند های طبیعی هستند.

قندهای افزودنی:

غذاهای فرآوری شده ، کالاهای پخته شده و نوشابه ها می توانند حاوی قندهای افزودنی برای تقویت طعم آنها یا دستیابی به بافت مناسب باشند. قندهای افزودنی رایج مانند شکر قهوه ای ، عسل ، شربت افرا ، شربت ذرت با فروکتوز بالا ، شکر گرانوله و غیره است.

شیرین کننده های مصنوعی:

منابع رایج شیرین کننده های مصنوعی شامل غذاهایی هستند که اغلب به عنوان بدون قند به بازار عرضه می شوند، مانند نوشابه های رژیمی و قرص های شیرین کننده، شیرین کننده های مصنوعی رایج شامل آسپارتام ، ساکارین و ساکارالوز می باشند.

قند های الکلی:

قند های الکلی معمولاً برای شیرین کردن غذاهای فاقد قند استفاده می شوند. منابع متداول ااین نوع قندها شامل آدامس جویدنی و آب نبات مکیدنی هستند. این قند درقسمت مواد تشکیل دهنده محصول با اسم سوربیتول یا مانیتول نام برده می شود. قندهای الکلی باعث کاهش کالری و کربوهیدرات محصول تا یک چهارم می شود. از جمله خصوصیات بارز این قندها این است که مانع پوسیدگی دندان ها می شود. به خاطر داشته باشید که این نوع قندها دارای عوارض جانبی هستند. شایع ترین عوارض جانبی شامل التهاب، گاز و اسهال است واستفاده بیش از حد مجازباعث اختلالات گوارشی می شود. انجمن دیابت آمریکا ادعا می کند که این نوع شیرین کننده ها در مقادیر متوسط قابل قبول هستند اما نباید آنها را بیش از حد مصرف کرد. الکل قندها نسبت به قند معمولی برمیزان قند خون تأثیر کمتری دارند.

انرژی مورد نیاز بدن چگونه تامین می شود؟

منبع اصلی انرژی در بدن کربوهیدرات‌ها هستند. هنگام هضم غذا، کربوهیدرات‌ها تجزیه و به گلوکوز تبدیل می‌ شود که به اسم قند خون شناخته می شود و سلول‌ها از آن‌ها برای تولید انرژی استفاده می‌کنند. برای تامین انرژی بدن و سلول‌ها، لازم است که ۴۵ تا ۶۵ درصد از کالری مصرفی در روز، کربوهیدارت‌ها باشند.

قند خون

با اینکه همه‌ی انواع قندها انرژی بدن را تامین می‌کنند، اما سرعت تجزیه‌ی قندها می‌تواند بر روی قند خون افراد تاثیر بسزایی داشته باشد. زمانی که بدن قند‌های ساده را سریع تجزیه می‌کند، باعث می‌شود قند خون بالا رود. بدن با ترشح انسولین به این حجم از قند پاسخ می‌دهد. با گذشت زمان وافزایش تقاضای بدن برای تولید انسولین، سلول‌های لوزوالمعده فرسوده شده و تولید انسولین کاهش پیدا می‌کند.
کاهش انسولین تولیدی ممکن است باعث بروز دیابت و بیماری‌های قلبی و خونی مثل فشار خون و کلسترول بالا منجر شود. این یکی از تاثیرات منفی مصرف قند است.
نوع دیگر قندها مثل فیبر و نشاسته به آرامی در بدن تجزیه می‌شود که باعث ثابت ماندن میزان قند خون افراد می شود. این کار نه تنها برای سلول‌هایی که انسولین ترشح می‌کند، مفید است بلکه کمک می‌کند وزن افراد ثابت بماند.

محصولات بدون قند و رژیمی اگر سالم و از برندهای معتبر باشند برخلاف شکرو قند دارای خواص مفید ذیل میباشد:
۱ – قند خون را بالا نمی برند و برای افراد دیابتی مناسب هستند.
۲ – چاقی را کنترل می کنند.
۳ – از پوسیدگی دندان جلوگیری می کنند.
۴ – باعث بهبود عملکرد روده ها می شوند.

این محصولات مضرراتی نیز دارند. بسیاری از مردم تصور می کنند که محصولات فاقد قند نمونه سالم و بدون ضرر محصولات معمولی هستند. حقیقت این است که کالری، چربی و کربوهیدرات این محصولات به اندازه نمونه معمولی آنها است و فقط تمایل به شیرینی برای افرادی که به این طعم گرایش دارند را کاهش می دهد.
باید توجه داشت که واژه بدون قند، به معنای بدون چربی نیست. به طور خاص آب نبات ها و شکلات های بدون قند ممکن است دارای چربی اشباع شده باشد که در کره و کاکائو یافت می شود. علاوه بر این، بسیاری از محصولات پخته شده که ازقندهای الکلی به عنوان شیرین کننده استفاده می کنند، نسبت به نسخه های معمولی دارای چربی اشباع شده یا چربی ترانس بیشتری هستند. بنابراین مهم است که هنگام خوردن محصولات فاقد قند، به خصوص اگر در معرض بیماری قلبی هستید یا اضافه وزن و یا دیابت دارید و یا به هر دلیلی به میزان چربی خود دقت دارید، به میزان چربی این محصولات دقت فرمایید.
نکته حائز اهمیت دیگر میزان کالری و کربوهیدرات می باشد. اگر شما به دنبال میزان کربوهیدرات یا کالری هستید، باید توجه داشته باشید که نباید بیش از حد آن را مصرف کنید.  حتما قبل از استفاده ازمواد غذایی و خوراکی باید برچسب روی محصولات را بخوانید تا بتوانید میزان کل کربوهیدرات و کالری موجود در آن را مشاهده کنید.

نظر خود را بیان کنید

back to top