دیابت کودکان

دیابت کودکان
01 شهریور

دیابت بیماری شایعی است که موجب می‌شود سطوح ناسالمی از قند در خون تجمع کند. در میان کودکان معمولا دیابت نوع یک شایع‌تر است.
 در این مقاله قصد داریم همه چیز درمورد دیابت کودکان را مطرح کنیم.

زمانی که کودک شیر می‌خورد، دستگاه گوارشی او شیر را به گلوکز که منبع اصلی سوخت بدن است، تبدیل می‌کند. با ورود گلوکز به جریان خون هورمون انسولین ترشح شده و گلوکز را جهت فرایند رشد و تامین انرژی بدن مصرف می کند

در یک بدن سالم، مقدار انسولین برای جابه‌جایی گلوکز از خون به سلول‌ها کافی است.

اما در دیابت نوع یک، لوزالمعده توانایی تولید انسولین را ندارد و در دیابت نوع دو، لوزالمعده انسولین را تولید می‌کند اما انسولین تولید شده توسط سلول‌های بدن جذب نمی شوند.

بیماری دیابت بامراقبت دائمی و نظارت قابل کنترل کردن است اما در صورت بی توجهی می‌تواند به کوری، بیماری کلیه، بیماری قلب، آسیب به عصب‌ها، عفونت لثه و پوست، پوکی استخوان، قطع عضو اندام حرکتی و حتی مرگ منجر شود.

عوامل خطر ایجاد کننده دیابت کودکان :

وجود کیث دیابت نوع 2 در فامیل های درجه اول یا درجه دو

علائم مقاومت انسولین

سابقه دیابت در مادر یا بروز دیابت بارداری قبل از تولد کودکپیش گیری از دیابت کودکان

متخصصان معتقدند که دیابت نوع 1 عمدتا ریشه ژنتیکی دارد و نمی توان از آن پیشگیری کرد، اما مراحلی وجود دارند که با رعایت آنها احتمال ابتلای کودک به دیابت نوع 2 کاهش پیدا می کند:

پیشگیری از اضافه وزن:

بروز چاقی و اضافه وزن در کودکان آنها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت قرار می دهد، زیرا احتمال به وجود آمدن عارضه مقاومت انسولینی را بیشتر می کند.

فعالیت مناسب و مداوم فیزیکی:

فعالیت منظم فیزیکی، مقاومت انسولین را کاهش داده و به کنترل فشار خون افراد  نیز کمک می کند.

رعایت رژیم غذایی مناسب و سالم:

مصرف مقادیر بالای قند و غذاهای حاوی آن منجر به افزایش وزن و به تبع آن مشکلات ناشی از چاقی میشود. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی متعادل، غنی از مواد مغذی، با مقدار زیادی ویتامین، فیبر و پروتئین، و عاری از قند شانس ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش می دهد.

علائم دیابت در کودک

در صورتیکه یک یا چند مورد از علائم زیر را در کودک خود مشاهده لازم است با پزشک او در مورد ابتلا به دیابت صحبت کنید:

تشنگی مداوم

پُرادراری

افزایش اشتها و پرخوری

کاهش وزن ناگهانی

بوی دهان میوه‌ای مانند و شیرین

خستگی مزمن

 

انواع دیابت در کودکان

کودکان مبتلا به دیابت اغلب دیابت نوع یک را تجربه میکنند. اما به صورت کلی احتمال بروز دو نوع دیابت در کودکان وجود دارد :

دیابت نوع یک:  نوع اول دیابت در واقع همان دیابت وابسته به انسولین است. یعنی شرایطی که در آن لوزالمعدۀ کودک تولید انسولین را انجام نمیدهد و به همین علت او برای پردازش گلوکز به تزریق منظم انسولین نیاز خواهد داشت.
با وجود اینکه فقط ۵ تا ۱۰ درصد از کل موارد بیماری دیابت را دیابت نوع یک تشکیل می‌دهد، اما در میان کودکان شایع‌ترین نوع دیابت است. در واقع به همین دلیل، به آن دیابت جوانان نیز گفته می‌شود زیرا  ۸۵ درصد از موارد دیابت نوع یک که اخیراً تشخیص داده شده مربوط به کودکان و جوانان زیر ۱۸ سال است.

دیابت نوع دو: این نوع دیابت زمانی اتفاق می‌افتد که لوزالمعده انسولین را می‌سازد اما بدن نمی‌تواند از آن استفاده کند و در گذشته دیابت بزرگسالان نامیده می‌شد. با وجود اینکه پیش از این احتمال بروز این نوع از دیابت پس از ۴۰ سالگی بیشتر بود، اما اخیراً زودتر از این سن ظاهر می‌شود که احتمالاً به دلیل اضافه وزن یا حتی چاقی در کودکان از همان سن پایین است. اضافه وزن با فشار آوردن بر لوزالمعده زمینه ساز بروز دیابت نوع دو است.

کنترل و مدیریت دیابت نوع یک در کودکان

دیابت نوع یک، نیازمند نظارت و پایش روزانه و مراقبت مناسب است. اگر کودکتان به دیابت نوع یک مبتلا است باید موارد خاصی را برای کنترل سلامتی او رعایت کنید:

فردی که مراقبت اصلی از کودک مبتلا به دیابت را بر عهده دارد باید به صورت مرتب با استفاده از یک دستگاه تست قند خون، روزانه بر سطح گلوکز بدن کودک نظارت کند تا مطمئن شوید در محدودۀ ایمنی باقی می‌ماند.

در صورتیکه کودک به تزریق انسولین نیاز داشته باشد پزشک دفعات تزریق را به شما می‌گوید و روش تزریق را به شما آموزش خواهد داد. لازم است دستورات پزشک را به دقت و منظم پیگیری کنید.

رژیم غذایی مناسب افراد دیابتی می‌تواند به کنترل سطح قند خون کمک زیادی کند. بعد از تشخیص بیماری، در مورد رژیم مناسب برای کودکتان با یک متخصص صحبت کنید و پس از آن هم، رژیم غذایی را مناسب با وضعیت

یماری و به کمک متخصص، به شکل دوره ای به روز رسانی کنید.

همچنین لازم است کودکتان را به تمام مراقبت‌ها و ویزیت‌های برنامه‌ریزی‌شده توسط پزشک ببرید تا از آخرین وضعیت بیماری اطلاع کامل و به‌ روز داشته باشید.

نظر خود را بیان کنید

back to top