10 نوع سبزی که در درمان دیابت معجزه می کنند

10 نوع سبزی که در درمان دیابت معجزه می کنند
08 تیر

سبزیجات 10 گانه زیر درصورت مصرف به صورت خام و نپخته نقش موثری در کنترل و درمان دیابت دارند. این سبزیجات علاوه بر کاهش قند خون، به کنترل کبد چرب، بیماری های قلبی-عروقی، سطح کلسترول خون، فشار خون بالا و حتی برخی از انواع سرطان ها کمک می نمایند.


هویج:

هویج از گروه سبزیجات دارای فیبر بالا و غنی از ویتامین A است که منجر به تقویت ایمنی بدن و همچنین تامین سلامت چشم ها می شود.

 

کلم بروکلی:

فیبر موجود در کلم بروکلی همانند یک پربیوتیک عمل می کند و به سوخت و ساز کلسترول و گلوکز کمک می نماید.

 

کدو سبز:

این سبزی غنی از کارتنوئیدها است که سلامت قلب را تضمین می کند و ممکن است بدن را در مقابل سرطان نیز محافظت نماید.

 

کلم:

سرشار از ویتامین C بوده و دارای مقادیر بالایی فیبر است که افزایش قند خون و دیابت را کنترل می کند.

 

اسفناج:

همانند سایر سبزیجات سبز برگ، غنی از مواد مغذی است، دارای مقادیر کم کالری و سرشار از آهن می باشد. بنابراین، اسفناج کلید سلامت گردش خون است.

 

گوجه فرنگی:

دارای مقادیر زیادی لیکوپن Lycopene است که باعث کاهش خطر بیماری قلبی و سرطان ها می شود.

 

کنترل دیابت با سبزی

خیار:

خیار یک میوه دارای آب زیاد است که موجب افزایش مایعات و آب بدن می شود. نتایج مطالعات نشان می دهد که خیار می تواند به کاهش و کنترل سطح قند خون و کنترل دیابت کمک شایانی نماید.

 

کاهو:

انواع کاهوها هرچند دارای مواد و ترکیبات متنوع و گوناگونی می باشند، ولی همه آن ها از نظر دارا بودن فیبر و آب زیاد مشابه هستند. بخصوص کاهوهای با برگ قرمز دارای مقادیر زیادی ویتامین K هستند که در انعقاد خون و سلامت استخوان ها نقش موثری دارد. همچنین به کنترل قند خون و درمان دیابت کمک می نماید.

 

قارچ های خوراکی:

قارچ ها سرشار از ویتامین B هستند و شواهدی هست که نشان می دهد داروی دیابت یعنی متفورمین با کمبود ویتامین B در بدن مرتبط می باشد. بنابراین، مصرف قارچ ها می تواند در کنترل و درمان دیابت بسیار مفید باشد.

 

لوبیا سبز:

لوبیا سبز دارای ویتامین های C و A و فیبر بالایی می باشد. البته از مصرف لوبیا سبز به صورت کنسرو شده پرهیز نمایید.
درمجموع، سبزیجات غیر نشاسته ای به دلیل دارا بودن قند و کالری کم و فیبر زیاد می توانند به تثبیت قند خون و درمان و کنترل دیابت و جلوگیری از جذب سایر قندها موقع غذا خوردن کمک نمایند.

منبع:

http://www.eatingwell.com/article/7763406/best-vegetables-for-diabetes/

نظر خود را بیان کنید

back to top