باورهای اشتباهی که دیابتی ها دارند

باورهای اشتباهی که دیابتی ها دارند
12 خرداد

 

ممکن است باورهای مختلفی از بیماری دیابت در ذهن خود داشته باشید. این نوشته تلاش می‌کند برخی از آنها را در ذهن شما اصلاح کند.

 

باورهای اشتباه زیادی در مورد بیماری دیابت وجود دارد و یکی از دلایل اصلی آن می تواند قدیمی بودن این بیماری باشد. هر یک از بیماران دیابتی ممکن است باورهای نادرستی در ذهن خود داشته باشند که ما در این مقاله از آنلاین دیابت، تلاش می‌کنیم شما را با واقعیت در مورد این باورها آشنا کنیم.

 

 

مصرف زیاد شیرینی جات و قند باعث ابتلا به دیابت می شود

افرادی که مواد قندی مثل قندهای ساده را مصرف می‌کنند، در طولانی مدت امکان مواجه شدن با خستگی و فرسودگی سلول های بتا را دارند، اما مصرف زیاد قند نمی تواند باعث ابتلا به دیابت شود.

 

 

روشهایی مانند حجامت، انرژی درمانی، طب سوزنی و ... باعث کنترل قند خون می‌شود

این روش ها ریشه علمی در درمان دیابت ندارند و عوارضی هم در پی دارند. داروهای گیاهی می‌توانند در کاهش قند خون موثر باشند اما هرگز به تنهایی نمی‌توانند جایگزین داروهای شیمیایی و یا انسولین شوند.

 

 

تزریق انسولین باعث گرفتگی عروق و افزایش فشار خون می‌شود

تا چندی پیش محققان احتمال می‌دانند که تزریق انسولین می تواند در ایجاد مشکلات ناشی از گرفتگی عروق دخالت داشته باشد و یا خود باعث بروز گرفتگی یا افزایش فشار خون شود، در حالی که به هیچ وجه اینطور نیست.

 

 

فقط زمانی بیماری دیابت جدی است که انسولین تزریق کنیم

واقعیت این است که اگر دیابت غیر وابسته به انسولین تحت کنترل نباشد، می‌تواند در حد زیادی سطح گلوکز را بالا ببرد و فرد را دچار عوارض جدی در این بیماری کند.

 

 

در طب سنتی مصرف کم تریاک برای افراد دیابتی توصیه می‌شد و برخی عقیده داشتند این ماده مخدر می‌تواند قند خون را کنترل کرده و دیابت را درمان کند

مواد مخدر نمی‌تواند نقشی در درمان قطعی دیابت داشته باشد. در این مورد تحقیقات زیادی انجام شده اما درمان دیابت توسط تریاک به اثبات نرسیده است. این مورد نه تنها که دیابت را درمان نمی‌کند بلکه باعث می‌شود بیمار دیابتی درگیر اعیاد شود.

 

 

بیمار دیابتی هیچ وقت نباید شیرینی و شکلات مصرف کنید

افراد دیابتی در کنار مصرف تنقلات در برنامه غذایی روزانه می‌توانند به ورزش بپردازند تا مقدار قند وارد شده به خون زودتر جذب سلول ها شود، اما در مصرف این خوراکی ها باید رعایت کرد و تحت نظر پزشک معالج مصرف شود.

 

افراد دیابتی باید حتما از غذاهای ویژه و خاصی استفاده کنند

می‌توان گفت رژیم غذایی افراد دیابتی، یکی از سالم ترین رژیم ها به حساب می‌آید، زیرا دارای حداقل چربی، مقدار متعادل از شکر و نمک، مواد سبوس دار، میوه ها و سبزی ها است. در کنار این رژیم افراد دیابتی باید حداقل مقدار مواد نشاسته ای مثل سیب زمینی، نان و ماکارونی را مصرف کنند. مواد غذایی نشاسته ای، قسمتی از یک رژیم سالم غذایی می‌باشند. چیزی که مهم است مقدار مصرف آنهاست. این مواد برای اکثر دیابتی ها به مقدار 3 تا 4 واحد بلامانع است. همچنین مواد سبوس دار منبع خوبی برای تامین فیبر مورد نیاز بدن هستند و به حفظ سلامت کمک می‌کنند.

 

دیابتی ها بیشتر از دیگر افراد دچار سرماخوردگی و یا آنفولانزا می‌شوند

علت اینکه به دیابتی ها توصیه می‌شود در فصول سرد، واکسن آنفولانزا تزریق کنند، این است که وجود هر عفونت در بدن افراد دیابتی کنترل قند خون را با مشکل مواجه می‌کند و احتمال بالا بودن قند خون در طول روز را افزایش می‌دهد و خطر بروز کتواسیدوز را در دریابت نوع یک به وجود می‌آورد.

 

میوه ها می توانند بخاطر داشتن مواد مورد نیاز بدن و سرشار بودن از ویتامین به اندازه دلخواه استفاده شوند

اینکه میوه ها دارای انواع ویتامین و املاح معدنی فیبر هستند و در رژیم غذایی روزانه باید موجود باشند، درست است ولی مصرف آنها به اندازه دلخواه مجاز نیست. در این مورد می توانید میزان مورد نیاز برای بدنتان را از پزشک معالج خود بخواهید.

 

 

همه افراد دیابتی بالاخره نابینا می شوند

عوارض این بیماری (مانند مشکلات قلبی، ناراحتی های کلیوی، نابینایی و ...) می باشد و افراد دیابتی ریسک این عوارض را خواهند داشت اما اگر سطح قند خون را در حالت طبیعی کنترل نمایند، احتمال بروز این عوارض کم می‌شود و می‌توانند بدون عوارض با این بیماری یک زندگی عادی را تجربه کنند.

 

 

افراد چاق و دارای اضافه وزن، حتما به دیابت نوع 2 مبتلا خواهند شد

چاقی یکی از عوامل خطر اصلی ابتلا به دیابت می‌باشد، ولی فاکتورهای دیگری مانند سابقه قومی و خانوادگی، سن و ... می توانند نقش مهمی داشته باشند. خیلی از دیابتی ها فقط بعضی از فاکتورها را در نظر می‌گیرند. مثلا بعضی ها فکر میکنند وزن تنها فاکتور خطر ابتلا به دیابت نوع دو است. افرادی هم فقط ابتلا به دیابت را عوامل ارثی می‌دانند و برای شیوه زندگی صحیح در این زمینه ارزشی قائل نمی‌شوند و حس می کنند چون ارثی دیابت ندارند پس هیچوقت مبتلا نمی‌شوند، واقعیت این است که برای همه احتمال ابتلا به دیابت هست و اگرچه عامل ارث مهم است ولی می توان با روش زندگی درست از به وجود آمدن عموامل ارثی جلوگیری کرد و یا آنها را به تاخیر انداخت و یا حتی کنترل کرد.

 

 

اندازه گیری قند خون اجباری نیست، زیرا اگر قند خون کاهش و یا افزایش یابد آن را حس می‌کنیم

این کار بسیار خطرناک است چون این روش گاهی اوقات درست است و در بیشتر موارد نمی توانید عکس العمل مناسب را انجام دهید. با حس نمی توان هپوگلیسمی را تشخیص داد. برای سهولت در اندازه گیری قند خون می‌توانید از دستگاه تست قند خون اکیو چک استفاده نمائید.

 

 

 

 

دیابتی ها و تزریق انسولین

بعضی افراد معتقدند دیابت به دلیل کمبود انسولین به وجود می‌آید و فقط انسولین درمان آن است. اما این موضوع فقط در مورد دیابت نوع یک می باشد، این نوع دیابت برای درمان نیازمند انسولین است.

دیابت نوع دو یک بیماری از نوع شیوه زندگی است و درمان آن نیازمند تغییر در روش زندگیست و با اصلاح کردن رفتارها و عادت ها و نوع تغذیه و ... و در صورت نیاز داروهای مخصوص ضد دیابت و در مرحله آخر انسولین می توان این بیماری را کنترل کرد. در این نوع از بیماری مشکل کمبود انسولین نیست و ممکن است انسولین زیاد هم باشد ولی بی اثر باشد و روی گیرنده انسولین تاثیری نداشه باشد.

جهت آشنایی با انواع دیابت و کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله آشنایی با بیماری دیابت و انواع آن را مطالعه نمائید.

نظر خود را بیان کنید

back to top